Protestolardan korkan ODTÜ Rektörlüğü, mezuniyet töreni yapmama kararı aldı

Açılan pankartlarla ve kayyum Rektör Verşan Kök'ün protesto edilmesiyle anılan ODTÜ'de rektörlük, vakaları gerekçe göstererek Devrim’de gerçekleştirilen mezuniyet törenini yapmama kararı aldı.14-09-2021 08:30

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, her yıl geleneksel olarak Devrim’de gerçekleştirilen mezuniyet törenini “vakaların arttığı” gerekçesiyle yapmama kararı aldı.

ODTÜ Mezuniyet Töreni, her yıl Devrim’de gerçekleştiriliyordu. Açılan pankartlarla ve kayyum Rektör Verşan Kök'ün protesto edilmesiyle anılan ODTÜ Mezuniyet Töreni, rektörlüğün aldığı kararla bu yıl yapılmayacak.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, mezun olan öğrencilere gönderilen iletide, “geçen yıllarda düzenlenen törenlerde bazı istenmeyen ve üniversiteye yakışmayan gelişmelerin yaşandığı” savunularak hem rektörlüğe hem de iktidara yönelik tepkilere üstü kapalı gönderme yapılması dikkat çekti.

ODTÜ Rektörlüğü, her yıl geleneksel olarak Devrim Stadyumu’nda düzenlenen ve mezun olan öğrencilerin çeşitli pankartlar ile katıldığı mezuniyet törenini, Covid-19 salgını nedeniyle yapmama kararı almış ve bölümlerin, kendi olanakları ile küçük törenler yapılabileceğini açıklamıştı. Normalleşme sürecine girilmesi ile birlikte öğrenciler ve akademisyenler, törenin yeniden Devrim Stadyumu’nda yapılması çağrısıyla eylem yapmış ve sosyal medyada çalışma gerçekleştirmişti.

Rektörlük, çağrıların ardından 2 Eylül’de, mezun olan öğrencilere törene ilişkin bir ileti gönderdi. “Vakaların arttığı” kaydedilen iletide, “Diploma töreni yapılması durumu çok boyutlu riskler taşımaktadır. Kişi sayısında kısıtlamalar yapılsa bile tören düzenlenmesinin mevcut şartlarda mümkün olmadığı durumu kesinlik kazanmıştır” denildi.

Ayrıca “bölümler tarafından kısıtlı katılımla program gerçekleştirileceği” belirtildi. 

Geçmiş yıllarda düzenlenen mezuniyet törenlerinde, ODTÜ Rektörü Verşan Kök ve iktidara yönelik protestolara üstü kapalı gönderme yapılması da dikkat çekti. ,

İletide, “Geçen yıllarda düzenlenen törenlerde bazı istenmeyen ve üniversitemize yakışmayan gelişmeler yaşanmış ve bu nedenle törenlerimiz; mezunlarımız, onların mezuniyetinin gururunu yaşamaya gelmiş yakınları ve bizler için arzu ettiğimiz bir ortamda gerçekleşememiştir” denildi.