Projeler Kaşıkçı'yı unutturdu: Suudilerle 50 milyar dolarlık sözleşme imzalandı

Birçok ülke ve şirket tarafından boykot edileceği söylenen konferansın ilk gününde 50 milyar dolarlık anlaşma yapıldı.23-10-2018 23:37

Cemal Kaşıkçı olayı nedeniyle boykota uğrayan Riyad’daki ‘yatırım konferansının’ ilk gününde yine de 50 milyar doları aşan yatırım sözleşmeleri imzalandı.

Sözleşmeler ABD, Fransa, Hollanda gibi Batılı ülkeleri temsil eden firmaların dışında Çin ve Güney Kore gibi ülkelerin firmaları tarafından da imzalandı.

Suudi Arabistan hükümet temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, petrol, doğal gaz ve alt yapı projelerinde sözleşmeler imzalandığı belirtildi.

‘DAHA FAZLA İNSAN, DAHA FAZLA PARA’

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, “Çöldeki Davos” olarak adlandırılan konferansı “harika” olarak nitelendirerek, “Daha fazla insan, daha fazla para” sözleriyle değerlendirdi.

BATILI ÜLKELERİN BOYKOTU BU KADAR!

Yatırım sözleşmelerine imza atan şirketler arasında Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, Hollandalı ham madde ticareti yapan Trafigura, Çin merkezli savunma şirketi Norinco, Fransız petrol şirketi Total ile ABD merkezli petrol arama alanında hizmet veren Schlumberger, Halliburton ve Baker Hughes bulunuyor.

Suudi devlet televizyonu El Ekberiye, enerji alanında faaliyet gösteren Suudi şirketi Aramco’nun toplam 34 milyar doları aşan 15 sözleşme imzaladığını duyurdu. El Ekberiye’nin haberine göre, Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Nebil el Amudi, İspanyol bir konsorsiyum ile Mekke-Medine arasında hızlı tren projesinin ikinci aşamasına imza attı.