Prof. Hakan Kutoğlu: Daha büyük depremlerin habercisi olabilir

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, 2018'den itibaren yer kabuğundaki değişimlerin artan depremlerle orantılı olduğunu gözlemlediklerini ve meydana gelen depremin daha büyük depremlerin habercisi olabileceğini söyledi.31-10-2020 20:44
Egemen İsar

2020'li yıllarda Türkiye’de iki yıl içinde 5 şiddetinden büyük depremleri beklediklerini açıklayan Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, “Akdeniz´de deniz taban basıncı değişimi” adlı çalışmasından bahsetti.
Üzerinde çalıştığı bilimsel çalışmada deniz tabanındaki basınç değişimlerinin meydana gelen depremlerle orantılı değiştiğini anlatan Prof. Dr. Kutoğlu, “2018’den itibaren bu depremlerin artacağını ifade ettim çünkü bilimsel araştırmalar şunu gösteriyor ki dünya dinamik bir yapıya sahip. Burada yer kabuğu hareketlerini de aktife eden kuvvetler var” dedi.

“BU DEPREM MARMARA DEPREMİNİN YAKLAŞTIĞININ GÖSTERGESİ”

Dünya’nın dönem hızının , yer tabanına uyguladığı  basıncın 2018’den bu yana yükseldiğini ve bunu son iki yıldır yaşanan depremlerin artmasıyla orantılı olduğunu ifade eden  

Sözcü'de yer alan habere göre, Prof. Dr. Hakan Kutoğlu açıklamalarını şu şekilde sıraladı :

'' Elazığ depreminden sonra da açıklama yapmıştım. O zaman 1999’dan depreminden bu yana Marmara depremini öngördük. Marmara denizinde bir deprem bekleniyor. Bu depremlerde onun yaklaştığının göstergesi.

Ege denizinde de deprem olabileceğini söylemiştim. Bu dünyanın dönem hızı ve bu yer tabanını uygulamış olduğu basınç 2018’den bu yana yükselmiş durumda.

Dolayısıyla sismik boşluk adını verdiğimiz gerginliklerin olduğu henüz enerjisini boşaltamamış alanlarda deprem olması mümkün. Ama hangisi daha önce olur, hangisi daha önce enerjisini boşaltır bunu doğru bir tespitle söylememiz mümkün değil.

Yer kabuğunu saniye saniye gözlemlemeniz mümkün değil. 20 yıldır Marmara depremini beklerken Van, Denizli, Elazığ şimdi de İzmir kıyılarında böyle deprem yaşadık'' dedi. 
                   

 “DAHA BÜYÜK DEPREMLERİN AYAK SESLERİ”

Türkiye’nin faylarla dolu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kutoğlu, 2018’deki 6.6 Denizli depremiyle başlayan süreçle ülkeyi büyük depremlerin dolaştığını ifade etti.

Yer kabuğundaki dinamik güçlerin yükselme eğilimin devam ettiğini ve bunun da kendisini gelecek yılda 5 şiddetinden büyük deprem beklentisi içine soktuğunu anlatan Prof. Dr. Kutoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:

''Bütün yer kabuğunu oluşturan dinamik süreçler hızlanmış durumda. Bunun hızlanması demek 5’den büyük depremlerin daha çok yaşanacağını göstergesi. Baktığımızda da öyle olduğunu görüyoruz.

Uzun süredir 6’dan büyük deprem yaşamıyorduk. Son iki yılda Denizli, Elazığ’da son olarak burada. Bir de Marmara bölgesinde 5’den büyük deprem olmuyordu.

 Geçtiğimiz sene bir iki tane büyük deprem yaşadık orada. Bunlar daha büyük depremlerin ayak sesleri. Marmara içinde süre zaten doldu da giderek yaklaştığını söylüyor '' dedi.

 “GÜNEY MARMARA RİSKLİ BÖLGE”

Prof. Dr. Kutoğlu, Güney Marmara’da deprem riskinin çok fazla olduğunu ve bu bölgede  büyük bir deprem meydana gelmesi durumunda yıkıcı sonuçlarının olabileceğini ifade etti.
Prof. Dr. Kutoğlu ifadelerine şu şekilde devam etti:

'' Gemlik denizin içine girip Mudanya, Balıkesir ve Erdek önlerinden geçen ciddi bir kol var. Elazığ’da olduğu gibi Marmara kuzeyinde beklerken güney kodda olursa ne olacak? Orada da sorunlu yapılarımız var.

Çok ciddi deprem yönetmeliğine göre yapılmamışım binalarımız var. Çok daha yıkıcı sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bir kez daha uyarıyoruz. Ümit ediyoruz ki uyarılarımız dikkate alınır.

Onun için dikkatimizi sadece Marmara bölgesine değil dikkatimizi Güney Marmara’ya da vermemiz gerekiyor. Orası da çok sıkıntılı durumda. Orada da tedbirler alınması lazım. Aksi takdire can kaybını da geçtik ekonomiyi de düşünüyorsak Türkiye çok ciddi ekonomik kayıplara da uğrar.
 
Çok büyük fabrikaların, tesislerin olduğu yerler söz konusu. Bizim acilen tedbirleri lamamız lazım. Şu anda dünyayı etkisi altına alan dinamik yapılar maksimum seviyelerdeler. Bu birkaç senede devam edecek'' şeklinde ifadelerini sonlandırdı.