Prof. Dr. Veysel Ulusoy: Türkiye’de enflasyon yüzde 40’tan aşağıda değil

ENAG yöneticisi ve Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy, TÜİK'in açıkladığı rakamların aksine gerçek enflasyonun yüzde 40'tan aşağıda olmadığını söyledi. Ulusoy; TÜİK tahmin ettiğini kendilerinin ise hesapladığını vurguladı.29-09-2021 18:17

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 19.25. Ancak yurttaşın enflasyonu ile TÜİK'in enflasyonu arasındaki uçurum uzun süre önce açılmıştı. 

Akademisyenler tarafından kurulan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy da TÜİK rakamlarının gerçeği yansıtmadığını bir kez daha vurguladı.  TÜİK'in enflasyonu tahmin ettiğini kendilerinin ise hesapladığını belirten Ulusoy, "Türkiye’de enflasyon yüzde 40’tan aşağıda değil" ifadesini kullandı. 

"YÜZDE 99 GÜVEN SINIRINDAN HESAPLAMAYA ÇALIŞIYORUZ"

RS FM’den Ali Çağatay’a konuşan Prof. Dr. Ulusoy, enflasyona ilişkin şunları söyledi:

"Enflasyonu aslında anketle tahmin ediyoruz. TÜİK’de böyle yapıyor. Amerika’nın TÜİK’i de böyle yapıyor. ENAG, Harvard’daki muadili gibi enflasyonu anketle tahmin etmiyor, hesaplıyor. Yaklaşık ayda 7 milyon veriyle, bunu 30 milyona çıkartıyoruz, bir iki ay içinde, yüzde 99 güven sınırından hesaplamaya çalışıyoruz. İlk defa ENAG Ekim’in 4’ünde yıllık bazda da kendi endeksini ve enflasyonunu açıklayacak. O zamana kadar aylık bazda açıklıyorduk. 40’ın altında olmayacak zannedersem. Bu da zaten ekonominin gerçeklerine çok uyuyor. ÜFE ile neredeyse yan yana gelebilecek bir enflasyon oranı ortaya çıkıyor çünkü artık ÜFE-TÜFE arasındaki mesafe o kadar da sarp bir mesafe değil. Herkes rasyonel üretici ve rasyonel üretici maliyetini hemen tüketiciye yansıtıyor. Türkiye’de enflasyon yüzde 40’tan aşağıda değil."

TÜİK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

TÜİK, 'kurumu itibarsızlaştırdığı'nı iddia ederek daha önce ENAG hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.