Prof. Dr. Uğur Şahin'den mutasyonlu virüs açıklaması: 'Endişe verici'

Prof. Dr. Uğur Şahin, aşı çalışmaları ve koronavirüs salgınında gelinen son noktaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Şahin, "İlk endişemiz, İngiltere'de ortaya çıkan ve daha hızla yayılan yeni tür gibi virüsün mutasyona uğraması. Bu gerçek bir endişe" ifadelerini kullandı.03-03-2021 08:42

Prof. Dr. Uğur Şahin, CNN International kanalında tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covi-19) salgını ve salgına karşı yürütülen aşı çalışmalarında gelinen son noktaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şahin, İngiltere'de ortaya çıkan ve daha hızla yayılan yeni tür gibi virüsün mutasyona uğramasından endişe duyduğunu söylerken, "Bu gerçek bir endişe" dedi.

Şahin, "Sizce tek doz stratejisi ile en kısa sürede herkesi aşılamak ne kadar mümkün? Ya da en azından birinci doz ile ikinci doz arasındaki süreyi esnetmek? Bu mümkün mü?" sorusunu şu yanıtı verdi:

"Eh işte... Öncelikle aşılama kampanyalarının en hızlı şekilde ilerlemesi çok önemli ve bunun için ilk strateji, ikinci doz için aşı saklamamak olmalı. Dolabımızda aşı kalmamalı, bütün aşıların kullanıldığından emin olmalıyız."

ÇOCUKLARDA DENEME BAŞLAYACAK

Şahin, 12-15 yaş arasında çocukları aşladıklarını da belirterek, "Şimdi 5-11 yaş aralığındaki çocuklar üzerinde denemelere başlayacağız ve yine bu yıl 5 yaş altı çocuklarda denemeler yapacağız. Bu çok önemli. Okulların açılmasını da destekleyecek" dedi.