Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs aşısı için tarih verdi

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci'nin Pfizer ile geliştirdiği koronavirüs aşısının ne zaman hazır olacağı açıklandı.19-11-2020 10:26

Bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci'nin Pfizer ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının ne zaman hazır olacağı açıklandı.

Sözcü'nün aktardığı habere göre, geçen hafta ABD merkezli Pfizer ile Almanya’da Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurduğu biyoteknoloji şirketi BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısında koruma ve etkililik oranının yüzde 90’ları aştığının açıklanmasından sonra dün bir haber daha geldi.

BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin, Reuters’a açıklamalarda bulunarak koronavirüs aşısının gelecek ay hazır olabileceğini söyledi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne 'acil durumda kullanım izni' almak için başvuracaklarını ve her şeyin yolunda gitmesi durumunda aralık ayının ortasında aşının hazır hale geleceğini söyledi.

'NOEL’DEN ÖNCE DAĞITIRIZ'

Şahin, “Eğer her şey yolunda giderse ABD’den acil durumda kullanım iznini aralık ayının ilk yarısında ya da ikinci yarısının başlarında alabileceğiz" ifadelerini kullandı. Şahin, Avrupa Birliği’nin şartlı onayının ise Aralık ayının ikinci yarısında verilebileceğini dile getirdi, "Bunların hepsi şartları karşılamamıza bağlı” dedi.

Şahin, “Eğer her şey hayal ettiğimiz gibi gider ve onay alırsak, aşıların dağıtımına Noel’den (25 Aralık) önce başlayabiliriz. Fakat dediğim gibi her şey tamamen pozitif ilerlerse” dedi.

Prof. Dr. Şahin, cuma günü ABD’deki resmi makamlara başvuru yapılacağını açıkladı.