Prof. Dr. Şahin: Eldeki aşılar hemen vurulmalı

BioNTech firmasının kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, artan koronavirüs vakalarına karşı eldeki aşıların bir an önce kullanılması gerektiğini söyledi. Şahin, aşılamanın etkilerinin mayıs sonlarında görüleceğini belirtti.31-03-2021 11:27

BioNTech’in kurucu ortaklarından Prof. Dr. Uğur Şahin, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında artan vaka sayılarına karşı eldeki aşıların tümünün kullanılması ve aşıların ikinci doz için stok yapılmaması çağrısında bulundu.

Almanya merkezli televizyon kanalı RTL'nin sorularını yanıtlayan Şahin, "Eldeki bütün aşılar, her hafta yeni aşıların sevk edileceği güvencesi ile uygulanmalı" dedi.

Şahin, yeterince aşının sevk edilmemesi nedeniyle aşıların ikinci dozunun vurulmasının ertelenmesinin küçük bir ihtimal olduğunu belirtti.

'YENİ KISITLAMALARI BEKLEYEMEYİZ'

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; ortağı olan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) menşeili ilaç tröstü Pfizer ile birlikte 65 ülkeye aşı gönderen BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin, gelecek hafta ve aylardaki en büyük zorluğun enfeksiyon sayılarını olabildiğince düşük tutmak olduğunu söyledi. Şahin, "Ne yazık ki Almanya ve Avrupa'da enfeksiyon sayıları o kadar artmış durumda ki, artık yeni kısıtlamaların yürürlüğe girmesini bekleyemeyecek noktadayız" dedi.

YAZ UYARISI

Şahin, bu eğilimde bir değişiklik olmaması halinde yaz döneminde "daha sert bir kapanmanın" zorunlu olacağını ifade etti. Aşıların planlandığı şekilde sevk edilmesi ve aşılamanın hızlanması durumunda yaz ayları sonunda "normalleşmeye dönmenin" mümkün olduğunu ve kış aylarında da yeni bir kapanmanın engellenebileceğini söyleyen Şahin, "Mayıs ayı sonu itibariyle aşılamanın etkilerinin görülmeye başlamasını bekliyoruz" dedi.

ALMANYA'DA VAKALAR ARTIYOR

Almanya'da salgınla mücadelede yetkili sağlık kuruluşu Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) verdiği bilgilere göre, son 24 saat içinde 9 bin 549 yeni koronavirüs vakası kayıtlara geçti. Bu sayı geçen salı kaydedilen sayıdan 2 bin 64 daha fazla. 100 bin kişide yedi gün içinde yeni vaka sayısını gösteren insidans değeri ise 134,4'ten 135,2'ye yükseldi. Almanya'da birçok bilim insanı ve siyasetçi artan enfeksiyon sayılarından ötürü kısıtlamaların sertleştirilmesini talep ediyor ve "üçüncü dalga"uyarısında bulunuyor.