Prof. Dr. Ceyhan: Aşıyla korunan insan sayısı geriye gidiyor

Prof. Dr. Ceyhan: Aşıyla korunan insan sayısı geriye gidiyor

Koronavrüs pandemisine ilişkin konuşan Prof Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de gereken adımların atılmadığını belirtti ve "Aşıyla korunan insan sayısı her geçen gün geriye gidiyor" ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Avrupa'da koronavirüs tebirlerinin artırıldığını, Türkiye'nin ise hiçbir şey yapmayarak oluruna bıraktığını belirtti ve "Aşıyla korunan insan sayısı her geçen gün geriye gidiyor" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs pandemisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Avrupa ve Türkiye'deki duruma ilişkin konuşan Ceyhan, Türkiye'deki aşılana oranına dikkat çekerek "Aşıyla korunan insan sayısı her geçen gün geriye gidiyor" dedi. 

'ÜLKELER TEDBİRLERİ ARTIRIYOR AMA TÜRKİYE HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR'

Avrupa'da vaka sayılarında yükseliş için "Vakaların arttığı ülke yok, vakaları kontrol altına alamayan ülkeler var demek daha doğru. Toplumsal bağışıklık Portekiz dışında hiçbir Avrupa ülkesinde sağlanamadı. Sadece Portekiz'de yüzde 80'in üzerine çıktı" ifadelerini kullanan Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye, Rusya ve İngiltere’de vaka sayısının bir türlü düşürülemediğini belirterek şunları söyledi:

"Avrupa ülkelerinin hemen hemen hepsi teyakkuzda. Birçok ülke de tedbirlerini artırdı. Örneğin İsrail’in günlük vaka sayısı 200 civarında ama yeni bir dalgaya karşı tatbikat yapıyor. Almanya’da aşılanmayanlara hastanelerde öncelik verilmiyor. Ülkeler tedbirleri artırıyor ama Türkiye hiçbir şey yapmıyor. Türkiye’nin vaka sayısı Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha yüksek. Bizden az vaka sayısı olan ülkeler tedbir alırken biz salgını oluruna bırakmış durumdayız."

'AŞIYLA KORUNAN  İNSAN SAYISI HER GEÇEN GÜN GERİYE GİDİYOR'

BirGün'den İsmail Arı'ya konuşan ve Türkiye'de aşılama oranının hâlâ yüzde 59 seviyesinde olduğunu aktaran Ceyhan, "Sağlık Bakanlığı sadece 18 yaş üstünü hesap ediyor ve iki doz aşılama oranı yüzde 79 diye açıklama yapıyor. Anlamlı olan tüm toplumun ne kadarının korunduğu. Sonuç olarak ülkemizde iki doz aşılama sadece yüzde 59 civarında. Aşıyla korunan insan sayısı her geçen gün geriye gidiyor. Çünkü 2 doz aşının üzerinden zaman geçtikçe koruyuculuk kayboluyor" dedi.