Pompeo: Suriye'den çekilme konusunda Trump'ın kararı kesin

Mike Pompeo, Suriye'den çekilme konusunda Donald Trump'ın kararının kesin olduğunu açıkladı.09-01-2019 22:59

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye'den çekilme konusunda ABD Başkanı Donald Trump'ın kararının kesin olduğunu açıkladı.

Pompeo Irak'a yaptığı ziyaret kapsamında, Bağdat'ta Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi tarafından kabul edildi. Görüşme sonrası Irak hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Abdulmehdi ile Pompeo'nun ABD'nin Suriye'den çekilme sürecini ele aldığı belirtildi.

Açıklamada, Pompeo'nun herhangi bir takvim belirtmeksizin, 'ülkesinin çekilme kararını kademeli ve düzenli bir şekilde, Irak ile işbirliği ve koordinasyon içinde gerçekleştirmeye kararlı olduğunu' aktardığı bilgisi paylaşıldı.

BAĞDAT'A SÜRPRİZ ZİYARET

Abdulmehdi'nin ise başta IŞİD'e karşı verilen mücadele olmak üzere enerji ve ekonomi konularında ABD ile Irak ilişkilerinin önemine dikkat çektiği kaydedildi. Bağdat'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Pompeo Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, Cumhurbaşkanı Berhem Salih ardından Başbakan Adil Abdulmehdi ile bir araya geldi.

Pompeo ziyareti kapsamında Iraklı mevkidaşı Muhammed Hakim'le de görüştü.

Bağdat'taki temaslarının ardından Pompeo'nun, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) geçerek Erbil'de eski IKBY Başkanı Mesud Barzani ve diğer yetkililerle bir araya geldiği kaydedildi.

'ERDOĞAN SÖZLER VERDİ'

'Erdoğan'ın Suriyeli Kürtlerin korunmasına yönelik tavrı ABD'nin çekilmesini tehlikeye atıyor mu?' sorusuna 'Hayır' yanıtını veren Pompeo, ''Suriye’den çekilirken bizimle beraber savaşmış olan bu insanların güvende olduğundan emin olmak için elimizden geleni yapmak önemli ve Erdoğan sözler verdi. Erdoğan bunu anlıyor'' ifadelerini kullandı.