Polonya-Belarus sınırında 100 mülteci gözaltına alındı

Polonya-Belarus sınırında 100 mülteci gözaltına alındı

Polonya-Belarus sınırında mülteci krizi devam ederken, sınır bölgesindeki bir köyden Polonya topraklarına geçmek isteyen 100 mültecinin gözaltına alındığı açıklandı.

Polonya-Belarus sınırındaki mültecilerin soğuk hava altındaki bekleyişi günlerdir devam ederken; Polonya Sınır Muhafızları, mültecilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polonya Savunma Bakanlığı, Kuznica sınır kapısında güvenlik güçleri ve mülteciler arasında çıkan gerginliğe ilişkin görüntüleri paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Mültecilerin Kuznica sınır kapısına saldırısı geri püskürtüldü. Saldırganlar, genellikle genç erkeklerdi" denildi.

Bakanlık, yaşananların Belarus güçlerinin ‘kontrolü altında’ gerçekleştirildiğini öne sürdü. Görüntülerde güvenlik güçlerinin TOMA’larla müdahale ettiği mültecilerin ise sapanla karşılık verdiği görüldü.  

POLONYA TOPRAKLARINA GİRMEK İSTEYEN 100 MÜLTECİ GÖZALTINA ALINDI

Polonya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göreyse Belarus sınırına yakın Dubicze Cerkiewne köyünde, Polonya topraklarına geçmeye çalışan yaklaşık 100 kişilik göçmen grubu gözaltına alındı. Belaruslu güvenlik güçlerinin de göçmenlere sınırda eşlik ettiği ifade edilirken, Belarus tarafından Polonyalı güvenlik güçlerine taş atıldığı söylendi.

'BELARUS'UN PLANLADIĞI BİR PROPAGANDA OPERASYONU'

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, yaşananların Belarus’un planladığı bir propaganda operasyonu olduğunu öne sürerek, "Bugünkü saldırıyı durdurdukları için askerlere teşekkür ederim. Sayenizde Polonya hala güvende. Şu anda sınırda görev yapan tüm askerler ödüllendirilecek. Size minnettarız. Belarus rejiminin planladığı bir propaganda operasyonuyla karşı karşıyayız. Bu durumu değerlendirirken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Büyük bir sorumluluk altına giren askerlerimize destek olalım" dedi.

2 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI

Sınır bölgesinde soğuk hava altında bekleyen iki mültecinin de hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Belarus Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada "Son 24 saatte Belarus-Polonya sınırında ambulans hekimlerine dokuz kişi başvurdu. Bunlardan ikisi hastaneye kaldırıldı" denildi.