Polisin saldırdığı 2018 Onur Yürüyüşü davasında iki kişiye hapis cezası

2018 yılında İstanbul Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan altı kişiye açılan davada iki kişi hapis cezasına çarptırılırken; hükmün açıklanması geriye bırakıldı.05-10-2019 09:49

İstanbul’da 1 Temmuz 2018 tarihinde yapılan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde polisin şiddet uygulayarak gözaltına aldığı altı kişi hakkında açılan davada karar çıktı. Açılan davada 4 kişi beraat ederken, 2 kişi ise hapis cezasına çarptırıldı.

Haklarında dava açılan kişiler “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “görevi yaptırmamak için direnme” ve “trafik güvenliğini tehlikeye sokma” iddiaları ile yargılanıyordu.

Davanın karar duruşması dün 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı, dört kişi beraat etti. Davada bir kişiye kamu görevlisine karşı direndiği iddiasıyla 5 ay, bir kişiye de trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle 2 ay 15 gün hapis cezası verildi. Her iki kararda da hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Geçici Komitesi ise yaptığı açıklamada karara itiraz edeceklerini duyurdu. Komitesinin açıklaması şu şekilde:

“İstanbul Onur Yürüyüşü davasından ilk kez ceza kararı çıktı! 2015 yılından beri polis saldırısı ile engellenen İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'nün 2018'de gerçekleştirilen 26. senesinde gözaltına alınan 6 kişinin yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü. 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yürüyüş sırasında gözaltına alınanların tamamının beraat ettiği davalarda 2018 yılında gözaltına alınanlara açılan davada ilk kez ceza kararı çıktı. 

4 kişinin beraat ettiği davada bir kişi kamu görevlisine karşı direndiği iddia edilerek 5 ay, bir kişi de trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle 2 ay 15 gün ceza aldı. Alınan iki kararda da hükmün açıklanması geriye bırakıldı. Mahkemeden çıkan karara avukatlarımız aracılığı ile itiraz edeceğiz. Onur Yürüyüşlerinde gözaltına alınan hak savunucularının yanındayız! #OnurYürüyüşleriYasaklanamaz"