Polis, 'Yanlışlıkla vurduk', valilik 'Dur ihtarına uymadı' dedi

Diyarbakır’da Sümerpark'ta arkadaşıyla oturan Recep Hantaş adlı gencin öldürülmesi üzerine polisten ve valilikten çelişkili açıklamalar geldi.16-04-2019 11:04

Diyarbakır’da Sümerpark'ta arkadaşıyla oturan Recep Hantaş (20) adlı genç, 14 Nisan günü sabaha doğru saat 03.20 sıralarında polis tarafından açılan ateş sonucu başından, karnından ve gözünden vurularak öldürüldü. 

Hantaş’ın ağabeyi Efe Hantaş, cenazeyi almak için gittikleri Dicle Üniversitesi’nde polisin kendilerine, “Kardeşiniz arama listesinde olan biriyle görüştü, operasyon yaptık ve Recep burada yanlışlıkla öldürüldü" dediğini söyledi. Polisin ifadesini gerçekçi bulmayan aile, Hantaş’ın daha önce defalarca polis tehdidine maruz kaldığını belirtmişti.

'DUR İHTARINA UYMADI'

Hantaş'ın ölümü üzerine Diyarbakır Valiliği’nin yaptığı açıklamada "14.04.2019 günü  saat 03.20 sıralarında Diyarbakır ili Yenişehir ilçesi Sümer Park içerisine yüzleri maskeli 2 şahsın girdiği yönünde alınan 155 ihbarına istinaden ekiplerimizce park içerisinde yapılan araştırma sırasında 2 şahsın görevlilerimizin üzerine doğru koşarak gelmesi üzerine ‘dur’ ihtarı yapılmış, ihtara uyan R.Y. isimli şüpheli şahıs teslim olmuş ancak diğer şüpheli şahıs R.H. kaçmaya devam etmiş, durması için uyarı atışı yapılmış ancak şüpheli şahıs durmamış ve vurularak etkisiz hale getirilmiştir. R.H. isimli şahsın yapılan UYAP sorgusunda hırsızlık, resmi belgede sahtecilik, başkalarına ait kimlik bilgilerini kullanma, basit yaralama, konut dokunulmazlığını ihlal suçlarından çok sayıda kaydı olduğu anlaşılmıştır. R.Y. isimli şahsın yapılan UYAP sorgusunda PKK/KCK Terör Örgütüne Üye olmaktan, şahıs iş yerinden ve kurumdan hırsızlık, kasten yaralama, kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma, kayıp şahıs ve Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçlarında kaydının olduğu anlaşılmıştır. Olay yerinde yapılan incelemede; Maktulün yakınında 1 adet Kuru Sıkı Tabanca, Boş Kovanlar, Nüve ve Gömlek parçaları elde edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

POLİS 'YANLIŞLIKLA VURDUK' DEMİŞTİ

MA'nın haberine göre, Hantaş’a yönelik suçlama dolu açıklamada polisin “yanlışlıkla vurduk” ifadelerini görmezden gelen valilik, “Konu ile ilgili 2 personelin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiği, Diyarbakır Valiliği tarafından idari tahkikat başlatıldığını” kaydetti.

 

Valilik tarafından yapılan açıklamada, polisin kimliği hakkında bilgi verilmezken, daha sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 2 polisten biri tutuklandı.