Polis takibindeki IŞİD'ciler Kırşehir'de tedavi olmuş!

10 Ekim Ankara Katliamı sanığının polis takibindeyken Kırşehir’deki hastanede tedavi olduğu ortaya çıktı. 24-11-2017 12:31

10 Ekim katliamını organize etmekle suçlanan IŞİD yöneticisi Edremit Türe polis takibindeyken Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi olmuş.

Dava dosyasına giren fotoğraflara göre, Türkiye’de bir çok kanlı eylemin talimatını veren İlhami Balı, 2014’te Suriye’den Gaziantep’e getirilen yaralı IŞİD’lileri hastanelerde ziyaret etmiş,  yaralıları Mersin’e sevk etmiş. Üstelik bu durum, polis tarafından bizzat kayıt altına alınmasına karşın Balı suçüstü yapılarak yakalanmamış. 

Gar katliamını organize etmekle suçlanan Edremit Türe’nin ise 2012 yılında El Kaide örgütü kapsamında takip edilirken rahatlıkla Suriye’ye gittiği, yaralandıktan sonra tedavisini Kırşehir’de üniversite hastanesinde yaptığı, memleketi Kırıkkale’de örgütlenme içine girdiği anlaşıldı.

HASTANE HASTANE GEZMİŞ

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, İçişleri Bakanlığı tarafından kırmızı bültenle aranan, başına ödül konulan IŞİD’in Suriye’deki önemli yöneticilerinden İlhami Balı’nın Gaziantep’teki yürütülen soruşturma dosyaları Ankara’daki Gar katliamı davasına girdi. Bu dosya içinde Gaziantep Emniyeti’nin Balı hakkında düzenlediği fezleke de çıktı. Fezlekeye göre Gaziantep polisi, Balı’yı 4 Haziran-4 Kasım 2014 tarihleri arasında dinledi, fiziki takibe aldı. Bunun sonucunda Balı’nın 997 adet tapesi oluşturuldu, 19 adet takip yapıldı. Bu takipler içinde en dikkat çekeni İlhami Balı’nın Suriye’deki çatışmalarda yaralanarak Gaziantep’e getirilen IŞİD’lileri hastanede ziyareti oldu. Buna göre polis, Balı’yı 2014’te adım adım izlemiş. Teknik takip dosyasına göre İlhami Balı, 19 Temmuz 2014 tarihinde Gaziantep’te bulunan özel Sevgi Hastanesi’nde bulunan yaralı IŞİD’lilerin Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Ömer Sayar Hastanesi’ne sevkini organize etti. Balı’yı teknik takipli izleyen polis, Sevgi Hastanesi önünde teknik araçlarla olayı izlemeye de aldı. İlk kez ortaya çıkan fotoğraflara göre İlhami Balı, hastane içinde bir süre dolaştı, yaralı IŞİD’lilerle konuştu.

İlhami Balı, 12 Ağustos 2014’te ise Özel Primer Hospital Hastanesi’ne gitti. IŞİD üyesi Kamil Rüştü Yumuşak’la birliktte hastane acil servisine giden Balı, önce yaralı IŞİD’lilerle, ardından ise hastane yetkilileriyle görüştü.

Hastanede suç istü yapılmayan İlhami Balı ve adamlarının yakalanması için 20 Eylül 2014 tarihinde operasyon kararı alındı. Fezlekeye göre Balı ve Büyükçelebi evlerinde bulunamadı, sadece Rüştü Yumuşak ele geçirildi. Balı, daha sonra Suriye’ye geçerek sınır emiri oldu ve IŞİD’lilerin Suriye’ye girişlerini organize etti.

'Bİ AMELİYAT OLAYI VAR'

Halen Suriye’de olduğu tahmin edilen Gar Katliamı firari sanığı Türe, henüz IŞİD ortada yokken El-Kaide adına Suriye’de giderek savaştı. Kırıkkale Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Türe, 2012’de adım adım izlendi, telefonları dinlendi. Gar dosyasına gönderilen binlerce sayfalık dinleme kayıtlarında, Türe’nin rahatlıkla İstanbul, Ankara, Hatay illerinde gezerek örgütsel faaliyet yürüttüğü, sonrasında Suriye’ye geçtiği anlaşıldı.

Suriye’de bulunan Türe, 14 Haziran 2012’de yaptığı telefon görüşmesinde karşısındakine, “Ee bi ameliyat olayı var da. Ameliyata geldim” dedi. 22 Haziran 2012 tarihli görüşmede ameliyat olduğunu belirten Türe, 8-9 gün sonra hastaneden çıkacağını söyleyerek, “oradaki kardeşe” mesaj iletti. Emniyet, bu tapenin altına, “Çatışma bölgesinde dizinde sakatlık oluşan Edremit Türe’nin çatışma bölgesindekiler tarafından tedavi amaçlı ilimize gönderildiği, ameliyat olduktan sonra iyileşir iyileşmez tekrar çatışma bölgesine döneceği değerlendirilmektedir” notu düşüldü. Bu nota karşın, Türe hastaneden çıktıktan sonra elini kolunu sallayarak Suriye’ye gitti.

Türe’nin memleketi Kırıkkale’de 2012 boyunca yaptığı örgütsel toplandılar de polis tarafından o dönem sürekli izlendi. Ancak ne Türe, ne de adamları gözaltına alındı.