Polis, Minneapolis'te bir siyah genci daha öldürdü!

Siyah cinayetinin ardından sokaklara dökülen halka polisin göz yaşartıcı gaz ve ses bombasıyla saldırırken, kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.12-04-2021 13:34

ABD’nin Minnesota eyaletindeki Minneapolis'te, polisin bir trafik çevirmesi sırasında 20 yaşındaki siyah bir genci ateş ederek öldürmesi üzerine halk sokaklara döküldü. Polisin dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Minneapolis’in kuzeyindeki Brooklyn Center kentinde pazar günü yapılan trafik çevirmesi sırasında öldürülen gencin adının Daunte Wright olduğu açıklandı. Minnesota Valisi Tim Waltz, “durumu yakından izlediğini” ve Wright’ın ailesi için dua ettiğini söyledi.

Geçen yıl George Floyd adlı bir siyahı gözaltına alırken öldürdüğü için yargılanan eski polis memuru Derek Chauvin’in davasının devam ettiği Minneapolis’te bir polisin daha cinayet işlemesi üzerine halk tekrar sokaklara döküldü. Dün gece Minneapolis’in yalnızca birkaç kilometre kuzeyindeki Brooklyn Center’da karakolun önünde toplanan ve Daunte Wright’ın adını haykıran yüzlerce kişi polisle karşı karşıya geldi.

Reuters haber ajansına göre polisin, dağılma uyarısını dinlemeyen eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombasıyla saldırdığı görüldü.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Brooklyn Center Belediye Başkanı Mike Elliot Twitter’dan yaptığı açıklamayla, pazartesi sabah yerel saatle 06.00’ya kadar sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini bildirdi.

Elliot mesajında, “Herkesin güvende olmasını istiyoruz. Lütfen güvende olun ve lütfen eve dönün” dedi. Brooklyn Center’da bugün okullar kapatıldı. Her tür toplu faaliyet iptal edildi.