Polis kurşunuyla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz mezarı başında anıldı

Mardin'de 2004 yılında polisler tarafından henüz 12 yaşında iken 13 kurşunla öldürülen Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz mezarları başında anıldı. Anmaya HDP Milletvekili Pero Dündar ve HDP il ve ilçe örgütü yöneticileri yer aldı.21-11-2020 19:38

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 21 Kasım 2004 tarihinde evlerinin önünde polisler tarafından 13 kurşunla vurulan, 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz’ın katledilmesinin üzerinden 16 yıl geçti.

Uğur ve babası, katledişlerinin yıl dönümünde mezarları başında anıldı. Anne Makbule Kaymaz’ın yanı sıra HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ile partinin il ve ilçe örgütü yöneticileri yer aldığı anmaya, mezarlık çevresinde yaşayan ve Uğur'ın yaşıtı olan çocuklar da katıldı.

‘KAYMAZ'IN KATİLLERİ CEZALANDIRILSAYDI, CEYLAN VE DİĞER ÇOCUKLAR ÖLMEYEBİLİRDİ’

Evrensel’de yer alan habere göre anmada ilk sözü alan HDP Mardin İl Eş Başkanı Salih Kuday, Uğur Kaymaz ve babasının hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye'de polis kurşunu ile çok sayıda çocuğun öldürülmeye devam edildiğini belirtti. Kuday, "Uğur ve Ahmet'in katilleri cezalandırılsaydı; bugün Kemal Kurkut ve onun diğer arkadaşları, Ceylan ve diğer çocuklar ölmeyebilirdi. Uğur ve Ahmet'in anısı önünde saygı ile eğiliyoruz" dedi. 

‘UNUTMAYACAĞIZ’

Anmaya katılan bir diğer isim olan HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Uğur Kaymaz'ın ve öldürülen diğer çocukların özgürlüğün sembolü olduğunu ifade ederek Uğur Kaymaz anısına yapılan park ve heykelin yıktırılmasının da acizlik ve çaresizlik göstergesi olduğunu belirtti. Dündar, Uğur ve babasının cinayeti konusunda isim vermeden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı da eleştirdi. Dündar sözlerine şöyle devam etti: "Bugün buraya gelenler Uğur Kaymaz'ın adını anıyor, katillerinin cezasız bırakılmasından bahsediyor. Ama onlar iş başında iken Uğur öldürüldü. Bu devlet katilleri ile yüz yüze gelmediği, öldürülen çocukların annelerinden af dilemediği sürece bu devlet bir devlet olamaz. Kürtlerin dostu olamaz. Bugün Uğur, yarın başka Uğurlar. Sadece Uğur değil, Ceylan değil, diğer çocuklar. Cizre'de, Nusaybin'de, Sur'da katledilen çocuklar. Gün gün panzerler altında öldürülen çocuklar. Kürt çocuklarını öldürmeyi kendilerine meslek edinmişler. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Uğur, Ceylan, Kemal Kürtlerin tarihidir. Unutmayacağız’’ dedi.