Polis İzmir'de avukatların yürüyüşüne izin vermedi, baro binasının önü eylem alanı oldu!

AKP iktidarının Avukatlık Kanunu'nda değişiklik ve baroların yapısına dönük müdahale hazırlığına karşı İzmir Barosu tarafından yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi.29-06-2020 23:09

Özlem Özcan - İzmir

AKP iktidarının Avukatlık Kanunu'nda değişiklik ve baroların yapısına dönük müdahale hazırlığına karşı İzmir Barosu tarafından yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne doğru gerçekleştirilecek yürüyüş için İzmir Baro Binası önünde toplanan avukatlar, yürüyüşe geçilmesinin ardından polisin engellemesiyle karşılaştı. Avukatlar, engelleme üzerine bina önünde oturma eylemine başladı.

'İSTİYORLAR Kİ YALANLARIYLA KALSIN HER ŞEY...'

Burada konuşan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, iktidarın yürüyüşe bile tahammül edemediğini söyledi.  "İstiyorlar ki onların yalanlarıyla kalsın her şey" diyen Yücel, halka dorğuları anlatmakta kararlı oldukalrını vurguladı. Yücel, yapılmak istenen düzenlemenin avukatlık mesleğine ve savunmaya bir şey katmayacağını vurguladı.

POLİSTEN AVUKATLARA FİZİKİ MÜDAHALE

Eylemde, polisler kendilerini sırtlarını dönerek protesto eden avukatlara fiziki müdahalede bulundu. Kitlenin tepki göstermesi üzerine ise polis araçlarından müdahale anonsları yapıldı.

OTURMA EYLEMİ 23.00'E KADAR SÜRECEK

Tehditlere rağmen avukatlar eylemi saat 23.00'e kadar sürdürdü. Eylemin sonunda yarın akşam 19.00'da yine İzmir Barosu önüne çağrı yapıldı.