Plastik mermi raporu yayınlandı: 'Kullanımına son verilmeli'

Güvenlik güçleri tarafından kullanılan plastik merminin ağır yaralanmalara ve ölümlere neden olduğu ortaya koyuldu.19-12-2017 08:55

İngiltere'de yayınlanan bir araştırma, güvenlik güçlerinin kullandığı plastik merminin ağır yaralanmalara ve ölümlere neden olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, plastik mermi kullanımına son verilmesi çağrısında bulundu.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre; aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkede toplanan verilerin incelendiği rapora göre dünya genelinde plastik mermi sonucu yaralanan her 100 kişiden 3'ü hayatını kaybetti.

İsrail, Türkiye, Filistin, ABD, Hindistan, Kuzey İrlanda, İsviçre ve Nepal'de 1990 ile 2017 yıllarında plastik mermi saldırısında yaralanan, sakat kalan ve hayatını kaybedenlerle ilgili sağlık raporları incelendi.

Araştırmaya göre bu süre zarfında yaralanan 1984 kişiden 53'ü plastik mermi sonucu yaşamını yitirdi.

Ölüm oranı yüzde 3 olarak verilirken, ağır yaralananların oranının da yüzde 71 olduğu belirtildi.

Doğrudan plastik mermi sonucu yaralananlar arasında kalıcı sakatlık teşhisi konanların oranı da yüzde 15,5 oldu.

LİSTEDE BİBER GAZI, TAZYİKLİ SU, SONİK SİLAHLAR DA VAR

Sağlık uzmanları, eylemcilere karşı plastik mermi kullanımının uygun bir yöntem olmadığını ifade ederek "Bulgularımız, bu tip silahların ağır yaralanmalara ve ölümlere neden olabileceğini ortaya koydu" dedi.

Raporda, plastik merminin yanı sıra göz yaşartıcı gaz, tazyikli su, sonik silahlar ile elektroşok silahlarının da 'ağır yaralanmalara sebep olduğu' belirtildi.

Uzmanlar, plastik mermi kullanımına dair acil olarak uluslararası düzenleme getirilmesi çağrısında bulundu.