Pınar Gültekin davası ertelendi: Katil Cemal Metin Avcı'dan pişkin sözler

Pınar Gültekin'in katledilmesine ilişkin delil karartmadan dolayı katil Cemal Metin Avcı'nın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve Şükrü Gökan Orhan yargılanmasına başlandı. Adli Tıp Raporu'nda Pınar Gültekin’in yakılmadan önce hayatta olduğu tespit edildi.27-09-2021 19:14

Muğla’da geçen yıl Cemal Metin Avcı tarafından katleden 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in ölümüyle ilgili dava bugün Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Cemal Metin Avcı'nın tutukluluğuna devam kararı verilirken, diğer sanıkların ise tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Dava 1 Kasım'a ertelendi.

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Cemal Metin Avcı'nın "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı'nın da "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Cemal Metin Avcı, bugün 6'ncı kez hakim karşısına çıktı. Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde öğleden sonra başlayan duruşma öncesinde Muğla Adalet Sarayı önünde polis yoğunluğu vardı. Duruşmayı Gültekin'in ailesinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının ve kadın dayanışma gruplarının da takip etti. Cinayetten sonra olay yerine giderek delilleri gizlemeye çalıştıkları suçlamasıyla haklarında iddianame hazırlanan sanığın annesi Ayten ve babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ile ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın sanık olarak savunmaları alındı.

PINAR'IN BABASI: 6 MAHKEMEDİR BOŞUNA GİDİP GELİYORUZ

Pınar Gültekin'in (27) babası Sıddık Gültekin, duruşma öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gültekin, tutuklu sanık Cemal Metin Avcı'nın annesi, babası, boşandığı eşi ve ortağının daha mahkemede sanık olarak yargılanacak olmasını değerlendirdi. Gültekin, "Sürecin başından beri caninin yalnız olmadığını söylüyorduk. Neticede söylediğimiz oldu. Deliller ortada. Katilin annesinin ve ortağının içtiği sigaranın izmaritleri, Pınar'ın öldürüldüğü varilde bulundu. Biz sadece delil kararttıklarını değil cinayete de iştirak ettiklerini söylüyoruz ve söylemeye de devam edeceğiz. Dosyalar bugün birleşecek. 6 mahkemedir boşuna gidip, geliyoruz" dedi.

KATİL AVCI, 'KATİL' DENMESİNDEN RAHATSIZ OLDU

Dava öncesi yoğun güvenlik önlemleri alınması ve sanıkların takım elbise ile gelmesi dikkat çekerken, Cemal Can Avcı davaya SEGBIS ile katıldı.

Katil Avcı duruşmanın başında ‘pişman’ olduğunu belirterek, pişkince “Kadınları incittiysem özür dilerim. Can güvenliğim yok. Camı kapatabilir miyiz? Dışardan bana katil diye bağırıyor. Kadınlar beni sever. Bir kere ben kadın eylemine bile katıldım. Bende bağırdım adalet diye” açıklamaları yaparak ağladı.

Açıklamaların ardından teknik problemden ötürü yayın kesildi ve Adli Tıp Raporu okundu. Raporda Pınar Gültekin’in yakılmadan önce hayatta olduğu tespit edildi.

SANIKLAR ÇAPRAZ SORGUYA ALINDI

Raporun ardından giderek delilleri gizlemeye çalıştıkları suçlamasıyla haklarında iddianame hazırlanan sanığın annesi Ayten ve babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ile ortağı Şükrü Gökhan Orhan çapraz sorguya alındı.

Avcı’nın eski eşi Eda Karagün, “Koruma talebinde bulunuyorum. Avukatımdan, Cemal'in rahmetli kızla ilişkisini öğrendim. Olaydan önce ilişkileri olduğunu bilmiyordum. Cemal, son zamanlarda bağ evinde çok zaman geçiriyordu. Bar işletiyorduk. Temizlik yapmaya, içki almaya gittiğini söylüyordu. Cinayet daha ortaya çıkmadan, Cemal çok tedirgindi. Yemek yemiyordu, iştahtan kesildi. Eve geldiği zaman terliyordu. Kafamdaki yapbozları birleştirdim. Bağ evine gittiğimizde temizlik yapıldığını, halıların yerlere serildiğini, kapıların silindiğini fark ettim” diye konuştu.

KARDEŞ MERTCAN, AĞABEYİNİN BOZUK KOKOREÇLERİ YAKTIĞINI SÖYLEMİŞ

Avcı'nın babası Selim Avcı ise, “Eda Karagün bağ evine tek başına gitmek istedi. Onu yalnız bırakmak istemedik. Hep beraber bağ evine gittik. Orada 20 dakika durduk. Eşim ve ortağım sigara içti. Cemal, olay günü beni arayıp kayıp olan kız nedeniyle jandarmanın kendisinin ifadesini alacağını söyledi. Mertcan ile telefonda görüşmemizde, ağabeyinin bağ evinde bozuk kokoreçleri yaktığını söyledi” dedi.

Avcı'nın annesi Ayten Avcı da “Cemal iyi çocuk. Söylenilen kadar yapmamıştır” diyerek katili savundu.

'HEPİNİZ KATİLSİNİZ'

Pınar Gültekin'in annesi Şefika Gültekin'in, "Bunlar ailece katil, Allah belanızı versin" sözleri üzerine Cemal Metin Avcı'nın annesi Ayten Avcı bayıldı.

Pınar Gültekin’in annesi “hepiniz katilsiniz” diyerek salonu terk ettikten sonra fenalaşarak hastaneye kaldırıldı!

DAVA ERTELENDİ

Ara kararını veren mahkeme, sanık Cemal Metin Avcı'nın tutukluluk halinin devamına, diğer faillerin ise "kaçma şüphesi olmadığı" gerekçesiyle serbest kalmalarına karar verdi. Duruşmayı 1 Kasım'a erteledi.

Pınar Gültekin'in telefonunun şifresinin kırılması için Apple ile yazılan müzekkerenin sonucu beklendiği belirtildi.