Pilotlar sınır dışı edilen mültecileri geri götürmeyi reddetti

Çok sayıda pilot, sınır dışı edilen mültecileri ülkelerine geri götürecek uçuşlarda görev almayı reddetti. Bu nedenle 226 seferin durdurulduğu açıklandı.07-12-2017 07:48

Almanya’da çok sayıda pilotun iltica başvuruları kabul edilmeyen ve sınır dışı kararı alınan mültecileri geri götürecek uçakta görev almayı reddettiği öğrenildi.

Deutsche Welle’nin İngilizce sitesinde yer alan habere göre Sol Parti’den gelen bilgi talebi üzerine hükümet pilotların sınır dışı edilen mültecileri geri götürmek istemedikleri için planlanan 226 seferin durdurulduğunu açıkladı.

LUFTHANSA ‘UÇUŞ GÜVENLİĞİ’ DEDİ

Lufthansa ise, pilotların uçuş güvenliği nedeniyle bu uçuşlarda görev almak istemediklerini söyledi. Havayolunun sözcüsü Michael Lamberty, “Pilotların uçuş güvenliğini düşünerek uçmak istememelerini anlayışla karşılıyoruz” dedi.

Sınır dışı edilme prosedürlerini hızlandırmasına rağmen Almanya, göçmenlerin Avrupa Birliği içinde öncü varış noktası olmaya devam ediyor. 2017’de Almanya’ya diğer 27 AB ülkesinin hepsinden daha fazla sığınma başvurusu yapıldı