Pfizer ve BioNTech koronavirüs aşısı verilerinin hacklendiğini duyurdu

Pfizer ve BioNTech, Avrupa İlaç Kurumu'na yapılan siber saldırıda, geliştirdikleri koronavirüs aşısı ile ilgili belgelerin hacklendiğini duyurdu.10-12-2020 07:38

ABD'li ilaç üreticisi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, Avrupa İlaç Kurumu'na (EMA) yapılan siber saldırıda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının geliştirilmesiyle ilgili belgelerin hacklendiğini duyurdu.

Pfizer ve BioNTech, Avrupa İlaç Kurumu'na siber saldırıda bulunularak, geliştirdikleri koronavirüs aşısı ile ilgili belgelere yasa dışı olarak giriş yapıldığını duyurdu.

Avrupa Birliği'nde (AB) ilaç ve aşıların değerlendirilmesi ve onaylanmasından sorumlu olan Hollanda merkezli EMA da BioNTech'in açıklamasından saatler önce siber saldırıya uğradığını bildirmiş, ancak saldırı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermemişti.

Pfizer ve BioNTech'in açıklamasının ardından EMA tarafından söz konusu saldırıya ilişkin soruşturma başlatıldığı aktarıldı. Pfizer ve Biontech, EMA'nın, söz konusu olayın aşının onay sürecini etkilemeyeceği yönünde kendilerine güvence verdiğini açıkladı.

​Pfizer ve BioNTech, geliştirdikleri koronavirüs aşısına ruhsat alabilmek için 30 Kasım'da, EMA'ya başvurmuştu.