Pervin Buldan: Nerede bir Kürt varsa yok etmek istiyorlar

HDP İstanbul İl Örgütü'nün 3'üncü Olağan Kongresi bugün gerçekleştirilirken, konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ''Nerede bir Kürt varsa yok etmek istiyorlar'' dedi.03-11-2019 15:38

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü'nün 3'üncü Olağan Kongresi, “Umut ve Cesaretle Örgütlenelim Faşizmi Yenelim” sloganıyla Küçükçekmece’de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde yapılıyor. 

Kongrenin olduğu salona giden tüm yollara polis konuşlandırılırken, kavşaklara ise TOMA’lar yerleştirildi. Salonun etrafı polis tarafından bariyerlere kapatılırken salona girmek isteyenler aranarak içeri aldı. 

BİRÇOK DİLDE 'HOŞ GELDİNİZ' PANKARTI ASILDI

Kongre salonunun girişinde Ermenice, Türkçe, Arapça, Farsça ve Kürtçenin Kurmaçkî ve Kurmancî lehçelerinde “Hoş geldiniz” pankartı asıldı. “Barış, emek, demokrasi, adalet” yazılı dev pankartın asıldığı salon HDP bayraklarıyla donatıldı. Sahnede kurulan dev ekranlarda ise iktidarın uygulamalarına karşı verilen demokrasi mücadelesinden kesitler sunuldu.  

ÇOK SAYIDA KURUM VE KURULUŞ KATILDI

Kongreye HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Hakların Demokratik Kongresi Eş Sözcüleri (HDK) Gülistan Kılıçkoçyiğit ve Sedat Şenoğlu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanları Şahin Tümüklü ve Özlem Gümüştaş, Emek Partisi (EMEP), Halkevleri,  Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), Anadolu Yakınlarını Kaybedenler ile Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER), İnsan Hakları Derneği (İHD), 78'liler Girişimi’nin yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü katıldı. 

Kongrenin açılışında HDP İl Eş Başkanları Esengül Demir ve Cengiz Çiçek konuştu.

'NEREDE BİR KÜRT VARSA YOK ETMEK İSTİYORLAR'

Daha sonra sahneye HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan çıktı. Buldan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

''Selam olsun burada bizimle olan tüm halklarımıza. Selam olsun kendi burada yüreği Amed, Van ve Mardin'de olanlara. Unutmayalım ki HDP var olduğu sürece cesaret de, mücadele de var olacaktır.

Kürtsüz bir dünya yaratmak istiyorlar. Nerede bir Kürt varsa yok etmek istiyorlar. Tıpkı İmralı'da Sayın Abdullah Öcalan'a uyguladıkları tecrit gibi. Rojava'ya da aynısını yapmak istiyorlar. Ama bilsinler ki başaramadılar, başaramayacaklar. Oradaki (Kuzey Suriye) halklar barış ve huzur içerisinde yaşıyor ve yaşarken, oraya müdahale etmek ve oradaki demografik yapıyı değiştirmek kimsenin haddi değildir.

Kadınların özgürleşmediği bir ülke özgürleşemez. Kadınlar HDP'de başardığını siyasal alanda da başaracaktır.''

'SİZİN GÜCÜNÜZ BU MÜCADELEYİ DURDURMAYA YETMEZ'

Pervin Buldan'dan sonra sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise, ''Belediye eş başkanlarımızı ve belediye meclis üyelerimizi tutuklayarak halk iradesine darbe uyguladılar. Buradan bir kez daha sesleniyoruz. Yoldaşlarımızı serbest bırakın" dedi.

Temelli sözlerini "HDP 'yi kapatacağız diyorlar. Yahu HDP bina mıdır kapatacaksınız? HDP halktır, kadındır, gençtir, HDP mücadeledir. Sizin gücünüz bu mücadeleyi durdurmaya yetmez" şeklinde sürdürdü.