Perakende satış hacminde yüzde 2.6'lık azalma

TÜİK, Ekim ayı perakende satış hacmi verilerini açıkladı. Bu verilere göre, satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 2.6'lık düşüş gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine göreyse yüzde 7.6'lık azalma yaşandı.18-12-2018 12:44

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayına ilişkin perakende satış hacmi endekslerini açıkladı.

TÜİK verilerine göre, perakende satış hacmi, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ekimde bir önceki aya göre yüzde 2,6 azalış gösterdi. 

Ekim ayında; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,6 geriledi.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 7.6 AZALMA

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 düşüş gösterdi. Bu dönemde gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 7,6 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,6 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, ekimde bir önceki aya göre yüzde 1,1 düştü. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,6 gerilerken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,6 artış kaydetti.