Pentagon: Türkiye'nin Suriye operasyonu sonrası IŞİD yeniden örgütlenmeye başladı

Pentagon'a ait rapora göre, ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesi ve Türkiye'nin operasyonu sonrasında IŞİD yeniden örgütlenmeye başladı.20-11-2019 10:07

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği askeri harekat sonrası IŞİD'in durumu tartışma konusu olurken, harekat sonrasındaki süreçte IŞİD'lilerin yeni saldırılara hazırlandığı iddiaları basına yansımıştı. 

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) raporuna göre IŞİD, ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmesi ve Türkiye'nin bölgeye operasyon düzenlemesini fırsat bilerek yeniden örgütlenmeye başladı. AFP'nin haberine göre raporda IŞİD'in Batı'ya yeni saldırı hazırlığında olabileceği de belirtiliyor.

ABD ÇEKİLDİ, TÜRKİYE GİRDİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan askerlerini bölgeden çektiğini açıklamasının ardından TSK ve cihatçı grupların oluşturduğu Suriye Milli Ordusu (SMO) 9 Ekim'de Suriye'nin kuzeydoğusuna harekat başlattı. Trump daha sonra bir grup Amerikan askerinin bölgedeki petrol sahalarının güvenliğini sağlamak için bölgede kalacaklarını duyurdu.

'IŞİD, TÜRKİYE'NİN OPERASYONUNU ÇIKARINA KULLANDI'

ABD Savunma Bakanlığı Denetleme Dairesi'nin raporunda şu ifadeler var:

''IŞİD, Türkiye'nin operasyonunu ve ardından Amerikan askerlerinin çekilmesini, Suriye'deki kabiliyetleri ile kaynaklarını yeniden yapılandırmak, ülke dışında saldırı düzenleme kapasitesini güçlendirmek için çıkarına kullandı.

Pentagon'un bağımsız soruşturma birimi olarak faaliyet gösteren Denetleme Dairesi, 'IŞİD'in Batı'yı hedef almak ve dünya genelindeki 19 uzantısına ve ağına destek sağlamak için zaman ve alana sahip olabileceği' uyarısında bulundu. Raporda, ABD Savunma İstihbarat Ajansı'nın (DIA) sağladığı bilgiler kaynak gösterildi.

'İZLERİNİ GENİŞLETMEYE ÇALIŞACAK'

DIA'ya atıfta bulunulan raporda 'IŞİD'in uzun vadede Suriye'de bazı nüfuz merkezlerinin kontrolünü yeniden sağlamaya ve dünya genelindeki izlerini genişletmeye çalışacağı' belirtildi.

Rapora göre DIA, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin 26 Ekim'de ABD özel harekât timi tarafından öldürülmesinin de 'örgütün yeniden yapılanması üzerinde çok etkili olmayabileceğini' söyledi. (BBC Türkçe)