Pentagon, tıbbi araçlar için ayrılan parayı jet motoruna harcıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), tıbbi ilaç ve maske için ayrılan 1 milyar doları jet motoru ve üniformalara harcıyor23-09-2020 11:31

ABD Kongresi’nde kabul edilen Cares Yasası, koronavirüse karşı hazırlanma ve önleme ve müdahale etme anlamına geliyordu. Ancak Pentagon, bunun için ayrılan bütçeyi askeri malzemeler için harcıyor.

Halk sağlığı için kullanılması gereken fonlar silahları kuvvetlere harcanırken, sağlıkçılar koronavirüse karşı daha fazla bütçe ayrılması çağrısında bulunuyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri direktörü Robert Redfield'e göre, eyaletleri gelecek yıl bir aşı kampanyasına hazırlamak için en az 6 milyar dolara ihtiyaç vardı.

Ancak Savunma Bakanlığı, "ulus için kritik" olan savunma sanayisini desteklemek için bir denge kurması gerektiğini savundu. Buna karşın, fonun en az 2 milyon dolarının neden ABD Ordusunun yeni retro üniformalarını satın almak için kullanıldığını açıklamadı.

Washington Post’ta yer alan habere göre yeni Pentagon sözleşmelerinden yararlanan bazı şirketler de kriz nedeniyle kurtarma parası başvurusunda bulundu