PEN o yazarların isimlerini açıklamasını istedi

PEN Türkiye 'Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik'e ilişkin yaptığı açıklamada destek alan yazarların isimlerini açıklanmasını istedi.14-09-2014 12:29

(İleri - Kültür Sanat) Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik'ine dayandırarak 40 edebiyatçıya 463 bin TL teşvik vermesi tartışılmaya devam ediyor. Uygulamanın yanlış olduğunun vurgulandığı açıklamada PEN Türkiye teşvik alan yazarları, isimleri açıklamaya davet ettti.

PEN Türkiye'nin açıklaması şöyle: 

"T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 'Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik' kapsamında bu yıl ilk kez bakanlıkça belirlenen bir kurul tarafından kırk yazara teşvik verildi. Ama vergilerinden sağlanan kaynak bağlamında ne kurul üyeleri ne de destek verilen kişi ve projeler açıklandı. 

Bu uygulama ilk olmasa bile yanlıştır. Hesap verebilirlik ve şeffaflık bir demokrasinin temel değerleri arasındadır. 

Bu bakımdan, gerek seçici kuruldaki meslektaşlarımızı gerekse destek alan yazarlarımızı kamuya ve şeffaf demokrasi idealine saygı bağlamında adlarını açıklamaya davet ediyoruz. Daha pratik ve herhalde doğru adım, tabii ki, bu bilgilendirmenin Kültür Bakanlığı tarafından yapılmasıdır."

İleri Haber daha önce konuyla ilgili soruşturma dosyası hazırlamıştı: Edebiyata "örtülü ödenek" mi?