'Pelikancılar'a soruşturma açıldı: 'Örgüt üyeleri tespit edilsin

Davutoğlu'nun başbakanlıktan istifasıyla sonuçlanan bildiriyi yayınlayan Pelikan yapılanması hakkındaki suç duyurusu dilekçesinde 'Gladio benzeri metotlara başvurmak sureti ile kişileri hedef haline getirmektedir' dendi.04-09-2019 21:49

Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlıktan ayrılması ile sonuçlanan süreçte gündeme gelen ve AKP'de taşların yerinden oynamasına neden alan "Pelikan" yapılanması hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusu dilekçesi üzerine İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından soruşturma açıldı.

Gazete Duvar'dan Canan Coşkun'un haberine göre, Avukatlar Müşir Deliduman ve Adem Bingöl, bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘Pelikan Suç Örgütü’ olarak belirttiği yapılanma ile ilgili suç duyurusu dilekçesi sundu. Dilekçede, "örgüt hakkında etkin soruşturma yürütülerek, üyelerinin tespit edilmesi" talep edildi. Gruba, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” ve “Hükümete karşı suç” suçlamaları yöneltildi. Dilekçede şu iddialar yer aldı:

‘SUÇ İŞLEMEK AMACIYLA ÖRGÜTLENDİLER’

“Kamuoyu tarafından suç işlemek amacı ile örgütlenen Pelikan isimli oluşum tam bir örgüt tanımına uygundur. İşledikleri iddia edilen suçlar sebebi ile basında ve sosyal medyada bir takım politikacılar ve aydınlar tarafından kamuoyu ile paylaşmalarına rağmen herhangi bir cumhuriyet savcısı harekete geçmemiştir. Pelikan adlı örgütlenmede bulunan kişilerin kimlikleri bilinmektedir. Suç işlemek amacıyla örgütlenen kişilerin savcılık tarafından araştırma yapılması ve haklarında dava açılması zorunludur. Suç işlemek amacıyla örgütlenen Pelikan adlı oluşumun örgüt niteliğinde olduğu nerede ise kesinlik kazanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı metin yazarı AK Parti Eski Milletvekili Sayın Aydın Ünal; ‘Pelikan Örgütü, en az FETÖ kadar tehlikeli örgüttür…’ şeklinde açık beyanlarda bulunmuştur.”

‘GLADİO BENZERİ METOTLARLA KİŞİLERİ HEDEF HALİNE GETİRDİLER’

“Pelikan Örgütü, Gladio benzeri metotlara başvurmak sureti ile kişileri hedef haline getirmektedir. Nitekim Sayın Aydın Ünal ve arkadaşları için bu yönteme başvurduğu, başka bir AK Parti milletvekili tarafından da dile getirilmiştir. Sayın Mustafa Yeneroğlu’nun sosyal medya hesabında paylaştığı ve basına konu olan sözleri ibret vericidir.”

“Bu örgütün hedefi arasında dönemin başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da olduğunu, kendi beyanlarından öğrenmiş bulunmaktayız. Bu hali ile örgütün eylemleri hükümete yönelik suç kapsamında kabul edilecektir.”

‘İSTANBUL SEÇİMLERİNİ KAYBETTİRDİ’ 

“Pelikan örgütünün, örgütsel ilişkileri, kaynakları, lojistik destek aldığı mihrakların tespit edilmesi gerekmektedir. Ayrıca son mahalli idare seçimlerinde İstanbul ölçeğinde özellikle bir aday seçimlerinin illegal etkileri nitekim iktidar partisine kaybettirmiştir.”

‘ÖRGÜTÜN SEBEP OLDUĞU SİYASİ KRİZLER KAOS YARATOYOR’

 “Bu örgütlenme, medya ve devlet içerisindeki kadroları yardımı ile uluslararası güçlerin ülke içerisindeki emellerine hizmet etmektedir. Zira örgütün sebep olduğu siyasi krizler, kurumlarda, ülkede ve bölgede kaos yaratmaktadır. Bu sebebiyetin bölgesel veya bir iç savaş stratejileri olup olmadığı yapılacak araştırma neticesinde ortaya çıkacaktır.”

‘TERÖR ÖRGÜTÜ OLACAKLAR’

Pelikan örgütünün, iktidar partisi içinde hukuka aykırı düzenleme yaptığı iktidar milletvekilleri tarafından açıklanmıştır. Bununla birlikte hukuka aykırı bir şekilde ana muhalefet partisi ve bazı siyasi partilere de düşmanca tavır takındığı hususunda ciddi söylemler vardır. Bu partilere hukuk ve ahlak sınırları aşarak düşman gösterip, bazı çete ve örgütlerin hedefi haline getirdiği kanaati kuvvetlidir. İç barışı, bir iç savaşa dönüştürmeye sebebiyet vermeye elverişli düşüncelerini eyleme dönüştürmeleri, bu yapıyı terör örgütü haline getirecektir.”

PELİKAN GRUBU NEDİR?

Kamuoyunun ilk olarak 1 Mayıs 2016’da adını duyduğu Pelikancılar, o dönem Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’na karşı sert ifadelerin yer aldığı ‘Pelikan Bildirisi’ni yayınlamıştı. Bildirinin yayımlanmasından günler sonra Davutoğlu istifa etmişti.

'Bosphorus Global' isimli şirketin bünyesinde çalışan 'Pelikancılar', Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından geçen haftalarda ziyaret edilmişti.