Paylan: AKP iktidarı savaş borçlarını finanse etmek için temel ihtiyaçlarımıza zam yapıyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.21-09-2019 13:04

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

Artan işsizlik ve enflasyonun kaynağının savaşa ayrılan bütçe olduğunu belirten Paylan, “Türkiye ne zaman demokrasi yolundan çıkmışsa ekonomi küçülmüştür” dedi.

Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan Paylan, savaş harcamalarının 2014’ten bu yana dört kat arttığına da vurgu yaparak, 2015 bütçesinin çözüm sürecinin devam ettiği 2014 yılında yapıldığını belirtti. “O bütçede bütün güvenlik harcamalarının toplamı 40 milyardı yani eski parayla 40 katrilyondu” diyen Paylan şöyle devam etti: “Son derece düşük bir rakam çünkü barış süreci devletteydi ve kaynaklar tanka, topa, füzeye gitmiyordu. 2019 yılının bütçesinde bu rakam 150 milyar yani eski parayla 150 katrilyona çıkmıştır. 4 katlık bir artış söz konusudur. Bu şu anlama geliyor; bütün kaynaklar tanka, topa, füzeye ayrılıyor, Rusya’dan alınan S400’lere, Amerika’dan alınması planlanan F 35’lere… Hükümet bu silahları nereden eksilterek alıyor peki; memura, işçiye daha az zam, çiftçiye daha az destekle alıyor. Bu da 82 milyonun yoksullaşması anlamına geliyor.”

Savaş politikalarının yoğun yaşandığı bölgelerde yoksulluğun daha büyük olduğuna dikkat çeken Paylan, bölgede ekonominin temelini oluşturan tarım ve hayvancılığın bitme noktasına getirildiğine dikkat çekerek Diyarbakır örneğini verdi: “Diyarbakır’da pamuk yetiştiren çiftçiler, üretim yapan çiftçiler zarar ettiklerini söylüyor. Sebebi ise ilaç, gübre, tohum, mazot gibi girdi maliyetlerinin yüzde 50, yüzde 100 artışları varken, ürünlerin fiyatların yüzde 20 gibi artışlar var. Bu da zarar etmelerine yol açıyor ve bölge halkının tarımdan, hayvancılıktan kopmasına sebebiyet veriyor. Bölge ekonomisinde şu an da çok daha derin bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Tabi ki kriz çatışmaların, gerilimin, kayyum politikalarının yaşandığı bölgede daha derin yaşanıyor.”

Alım gücü erozyona uğradı Paylan, Türkiye’ye dönük bir yatırımın yapılmamasını toplumsal barışın sağlanamaması ile açıkladı ve Türkiye ekonomisinin ‘demokrasi hikayesi olduğu zamanlarda’ büyüdüğüne dikkat çekti. Geçmişte bunun örneklerinin yaşandığına dikkat çeken Paylan son olarak şu sözleri ifade etti: “Türkiye, ne zamanki demokrasi yolundan çıkmışsa ekonomi küçülmüştür. 4 yıldır süren savaş, silah, şiddet politikaları yüzünden 2019 yılını derin bir ekonomik krizle karşıladık ve bu kriz daha da derinleşerek devam ediyor. Alım gücü erozyona uğradı. AKP iktidarı savaş borçlarını finanse etmek için temel ihtiyaçlarımıza zam yapıyor.”

İşsizlik verilerine de dikkat çeken Paylan, TÜİK verilerinin gerçeği yansıtmadığını, resmi rakamlara göre 4 milyon işsiz olduğunu ancak bu rakamın gerçekte 8 milyon olduğunu belirtti. Paylan, “AKP’nin maalesef savaş politikaları, güvenlikçi politikaları, yanlış istihdam ve yanlış eğitim politikaları sonucunda 8 milyon işsiz ile karşı karşıyayız. Türkiye derin bir ekonomik kriz yaşıyor. Kimse işsizlik oranını konuşmasın diye kayyum atamaları, gerilim politikalarına girişiyor. Toplumu kamplaştırıyor, kutuplaştırıyor. Toplumumuz buna pabuç bırakmamalıdır” sözlerini ifade etti.