Patronun evinin bulunduğu mahalleye özel 'eylem yasağı': Direnen Migros depo işçilerine polis saldırısı!

Direnişi patron Tuncay Özilhan’ın Beykoz’da bulunan villası önünde taşıyan işçiler, burada polis engellemesi ve gözaltılarla karşı karşıya kalıyor.31-03-2021 15:03

Tugay Candan - @TugayCandann

Mail: tugaycandan@ilerihaber.org

Direnişlerinin 86. gününde, patron Tuncay Özilhan’ın evinin önünde mahalleye özel çıkarılan eylem yasağı kararı gerekçe gösterilerek 16 Migros direnişçisi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan DGD-Sen Genel Başkanı Murat Bostancı, "Tuncay Özilhan TÜSİAD Genel Kurulu'nda demokrasi nutukları atıyor ama evinin önünde 86 gündür direnen Migros depo işçileri gözaltına alınıyor" dedi.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki Şekerpınar Migros deposunda çalışan işçiler yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgına karşı alınmayan önlemler, uzun çalışma saatleri, kötü işyeri koşulları, mobbing ve tacize karşı Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’nda (DGD-Sen) örgütlendi.

SENDİKALI İŞÇİLERE ÜCRETSİZ İZİN VE SÜRGÜN

Üye olan işçilerden 70’i ücretsiz izine çıkarılırken, 3 işçi ise İstanbul Esenyurt’ta bulunan depoya sürgün edildi. Sürgün edilen işçilerin Esenyurt’a gitmemesi üzerine önce işçilere ihtar çekildi, ardından 3 işçi de işten çıkarıldı.

İŞÇİLER 86 GÜNDÜR DİRENİŞTE

Yaşananların ardından direnişe başlayan işçilerin mücadelesi 86 gündür sürüyor. Direnişi patron Tuncay Özilhan’ın Beykoz’da bulunan villası önünde taşıyan işçiler, burada polis engellemesi ve gözaltılarla karşı karşıya kalıyor.

PATRONUN EVİNE ÖZEL ‘GÖSTERİ YASAĞI’

Beykoz Kaymakamlığı, aldığı kararla Migros’un sahibi Tuncay Özilhan’ın evinin bulunduğu Çubuklu Mahallesi’nde 15 gün gösteri, yürüyüş, basın açıklamasını yasakladı.

16 DİRENİŞÇİ GÖZALTINDA

Bugün yapılan eylemde de Beykoz Kaymakamlığı’nın Tuncay Özilhan’ın villasının bulunduğu” Çubuk Mahallesi’nde basın açıklaması, gösteri, yürüyüş yasağı” gerekçe gösterilerek aralarında DGD-Sen Genel Başkanı Murat Bostancı’nın da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.

'TUNCAY ÖZİLHAN TÜSİAD GENEL KURULU'NDA DEMOKRASİ NUTUKLARI ATIYOR AMA...'

Gözaltında konuştuğumuz DGD-Sen Genel Başkanı Murat Bostancı, "Tuncay Özilhan TÜSİAD Genel Kurulu'nda demokrasi nutukları atıyor ama evinin önünde 86 gündür direnen Migros depo işçileri gözaltına alınıyor. Kod29 ile işten çıkarılan işçiler Tuncay Özilhan'ın evinin önünde direnişi devam ettirecek. Bir defa değil, bin defada gözaltı da olsa haklarımızı alana kadar direneceğiz. Tuncay Özilhan ve Oğlu İzzet Özilhan işçi düşmanı ve emek hırsızıdır" dedi.