Patronlar maaş ödemekten rahatsız: 'Devlet ödesin'

Vatandaşın ekonomik durumu günden güne kötüleşirken, patronlar da kriz dönemini fırsat çevirmek adına her yolu deniyor. Bunlardan en sonuncusu devletten maaş desteği isteyip, işten çıkarmayla tehdit etmek oldu.24-09-2018 10:48

Ankara Sanayi Odası (ASO), ekonomi yönetimine sunduğu raporda, patronların maaşları ödeyemediği için işçi çıkarma aşamasına geldiğini bildirip, işçi maaşlarının 6 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenmesini talep etti.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Zora giren firmaların ödeyemediği işçi maaşının yarısını işveren, kalan yarısını da 6 ay süreyle İşsizlik Fonu ödesin istiyoruz" dedi.

KRİZ DEĞİL ‘EKONOMİK DARBOĞAZ’

Özdebir, patronların krizi fırsata çevirmelerinin önünü açacak ‘çözüm’ paketinin ayrıntılarını anlattı. Ekonomide yaşanan durumu ‘kriz' yerine, “ekonomik darboğaz” olarak niteleyen Özdebir, sanayicilerin içine düştüğü darboğazın aşılması için hazırladıkları raporu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yanı sıra sanayi, ticaret ve ulaştırma ile ilgili bakanlara sunduklarını söyledi.

İŞTEN ÇIKARMA TEHDİDİ

Özdebir, kur ve faizlerdeki artış ile ekonominin içinde bulunduğu durum nedeniyle çok sayıda sanayicinin fabrikalarda çalıştırdığı işçilerine maaş ödeyemez hale geldiğini bildirdi. Destek verilmemesi halinde bu firmaların işçilerini işten çıkarmak zorunda kalacağı uyarısında bulunan Özdebir, “Aslında birçok firma için bu darboğaz durumu geçici. Firmalara bu süreçte maaş desteği verilirse birçok firma işçisini bugün işten çıkarmaz ve işler örneğin 6 ay sonra düzeldiğinde yeni işçi almak durumunda kalmaz” diye konuştu.

KISA ÇALIŞMA’ HAYATA GEÇİRİLSİN

Özdebir, çok sayıda işçinin işsiz kalmasına da yol açacak bu durumun çözümü için kısa çalışma ödeneği olarak bilinen ve kriz dönemlerinde uygulanan sistemin hayata geçirilmesini istedi. “Kısa çalışmanın derhal çıkması lazım” diyen Özdebir, “Zora giren firmaların ödeyemediği işçi maaşının yarısını işveren, kalan yarısını da 6 ay süreyle İşsizlik Fonu ödesin istiyoruz. Bu sistem 2008 krizi sonrasında uygulandı. Sistemin mevzuatı hazır ama karar alınması lazım. Ben bugün o işçileri işten çıkarsam hepsine Fon'dan zaten işsizlik maaşı verilecek. İnsanlar işsiz kalacağı gibi bu işin Fon'a bir maliyeti olacak. Onun yerine insanlar işinde kalsın, çalışılan sürenin maaşını patron, işçinin izinde olduğu dönemin maaşını da Fon ödesin. Bu düzenlemenin 6 aylık bir dönem için hayata geçirilmesi gerektiğini ilgili bakanlara ilettik” dedi.