Patronlar krizi fırsata çevirme peşinde: Sermaye grupları ekonomik tedbir ve düzenlemeler noktasında sessiz

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken patronlar, banka hesaplarını düşünmeye devam ediyor. Koç, Sabancı, Zorlu, Erciyes Holding gibi büyük sermaye grupları, ekonomik tedbir ve düzenlemeler noktasında sessiz kalmayı tercih ediyor.25-03-2020 13:41

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) pandemi ilan ettiği koronavirüs salgını dünyanın dört bir yanına yayılmaya devam ederken, emekçiler sağlıklarını, patronlar servetlerini düşünüyor. Koç, Sabancı, Zorlu, Erciyes Holding gibi büyük sermaye grupları, ekonomik tedbir ve düzenlemeler noktasında sessiz kalmaya devam ediyor.

BirGün'de yer alan habere göre, pandemi krizinin sosyal ve ekonomik sonuçları da ağır. Küresel ve ulusal ölçekte alınan önlemlerle krizin faturası hafifletilmeye çalışılsa da, sorunun ekonomik ayağı ile ilgili geliştirilen tedbir paketleri yetersiz kalıyor.

AKP tarafından pandemi sürecinin sloganı haline getirilen “evde kal!” çağrısına küçük ve orta ölçekli işletmeler kulak tıkamak zorunda bırakılıyor. Çünkü ekonominin yönetilmesinde önemli pay sahibi olan büyük holdingler, bayilerinin süreci en az hasarla atlatmasına yönelik hiçbir tedbir ya da çözüm önerisi sunmuyor. Olağan süreçteki ödeme taleplerinden vazgeçmeyen ya da bayilerinin borçlarını erteleme yoluna gitmeyen büyük sermaye sahipleri, ellerini taşın altına koymayarak, küresel ve ulusal ölçekte alınan tedbirleri de sekteye uğratıyor.

Koç, Sabancı, Zorlu, Erciyes Holding gibi büyük sermaye grupları, bayilerinin karşılaştıkları finansal sorunları görmezden geliyor. Bu süreçte işleri durma noktasına gelen, müşterilerinden ödeme alamayan ve talep de edemeyen bayiler, koronavirüs tehdidine rağmen işletmelerini açık tutmak zorunda kalıyor. Süreç karşısında sessizliğini koruyan sermaye grupları, bayilerini ekonomik olarak yıprattıkları gibi, on binlerce işletmenin açık tutulmasına sebep olarak da halk sağlığını tehlikeye atmaktan çekinmiyor. Pandemi krizinin faturasına ortak olmaktan kaçan büyük sermaye grupları, krizi fırsata çevirmekte ısrarcı.