Patron işçiler örgütlenmesin diye ‘tel örgü’ çekti: Sendikacılar ‘vinç’ ile işçilere seslendi

Adana’da Atlas Denim’de patronlar işçiler örgütlenemesin diye fabrikanın vardiya değişim alanını teller ile kapattı. Bunun üzerine vinç ile işçilere seslenen Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Muzaffer Birdoğan, “Sendika emekçiye ulaşmak için engel tanımaz, tanımıyor” diye seslendi.13-09-2021 09:14

Öz İplik-İş Sendikasının örgütlenme çalışmaları sürdürdüğü Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Atlas Denim’de sendikalaşma çalışmaları patronun engeli nedeniyle ‘vinç üzerinden’ devam etti.

Atlas Denim yönetimi sendikacıların işçilere ulaşmasına engel olmak için sendikacıların önüne bin bir engel çıkardı. Fabrika yönetiminin son ‘icraatı’ işçilerin vardiya değişiminde toplandığı alanın önündeki duvarın üzerinde yer alan telleri sac ile kapatmak oldu. İşçilere seslenmek için fabrika önüne gelen sendikacılar işçileri görebildikleri tek alanın sac ile kapatıldığını görünce bu kez vinç ile gelerek vincin üzerinden işçilere seslendi. Vincin üzerine çıkan Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Muzaffer Birdoğan, işçileri sendikada örgütlenmeye çağırdı.

Birdoğan vincin üstünden işçilere, “Emekçiye Ö İplik-İş Sendikasından selam olsun. Değerli çalışanlar sendika emekçiye ulaşmak için engel tanımaz, tanımıyor. Hepinizi Öz İplik-İş Sendikası çatısı altında bir işçi hareketi anlayışıyla örgütlenmeye çağırıyoruz” diye seslendi.

BİRDOĞAN: İŞÇİLERE SESLENMEMİZİ ENGELLEMEK İSTİYORLAR

Evrensel’den Volkan Pekal’ın haberine göre; Öz İplik-İş Genel Başkan Yardımcısı, Muzaffer Birdoğan, fabrikada çalışma koşullarından, yemeğine kadar birçok sorun yaşandığı için işçilerin sendikalarında örgütlenmeye başladığını belirterek, “3 aydır bir altyapı çalışması yapıyorduk. Patron işçileri sendikadan istifa etmeye zorluyor. Bizi engellemeye çalışıyorlar. Servisleri içeri alıp içeriyi gördüğümüz yeri kapatarak işçilere seslenmemizi engellemeye çalışıyorlar. Sendikadan istifa ettirmek için işçilerin e-devlet şifrelerini topluyorlar. Yoğun bir baskı var. Bu konuda daha önce dava açmıştık. Ekim ayındaki duruşmada karar verilmesini bekliyoruz” dedi. Patronun 5 işçiyi sendikalaşma çalışması yaptığı için işten attığını ifade eden Muzaffer Birdoğan, üyesi oldukları küresel sendika Industriall’un İnditex grubu ile yaptığı küresel çerçeve anlaşmasının etkisi ile 5 işçiyi işe geri aldırdıklarını ve sendikalaşma çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

ATLAS DENİM: İNSAN HAKLARINA, ÖRGÜTLENMEYE SAYGILIYIZ

Atlas Denim, internet sitesinde “Politikalarımız” başlığında ilkelerini sıralarken “İnsan Hakları Politikası” alt başlığında evrensel insan haklarına, çalışanların toplu sözleşme hakkı ve örgütlenme özgürlüğüne saygı göstermekten, iş ortamında kötü muamele, yıldırma ve taciz gibi olaylara müsamaha göstermemekten bahsediyor. Ancak işçiler sendikada örgütlenmek istediğinde sendikadan istifaya zorlamak için e-devlet şifrelerini toplamaktan, sendikanın işçilere seslenmesini engellemeye kadar birçok hak ihlaline imza atabiliyor. 2019 yılında zorla işçilerin e-devlet şifrelerinin toplandığı fabrika önünde sendikacılar saldırıya uğramış, darbedilmişti. O günden beri Atlas Denim patronunun sendikal örgütlenmeyi engelleme çabaları söz konusu.