'Patates fiyatları olağanüstü artabilir, soğan Nisan'a kadar zamlı'

Pazarda soğan 5 patates 4 liradan satılırken, yetkililer fiyat artışının süreceğini belirtiyor. Patates fiyatlarında olağanüstü artış beklenirken, soğandaki artışın Nisan ayına kadar süreceği ön görülüyor.16-11-2018 11:35

Patates ve soğan fiyatlarına gelen zamma yurttaşların tepkisi sürerken, yetkililer fiyat artışının süreceğini söyledi.

Dünya gazetesinden Beyza Coşkuntürk'ün haberine göre, soğanın kilosu pazarda 5 liraya kadar çıkarken patates fiyatı ise üreticide 1.70-1.90 lira olurken, pazarda kilosu 4 lirayı buluyor.

Soğanda fiyat artışının diğer bir nedeninin ise küf hastalığı olduğunu kaydeden yetkililer, patates ve soğanda fiyat artışının süreceği görüşünü dile getirdiler.

'PATATES FİYATLARINDA OLAĞANÜSTÜ YÜKSELİŞ OLABİLİR’

Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı A. Latif Aka, üreticinin geçen yıl düşük oluşan fiyatların etkisinden kurtulamadığını ve ekim alanlarında azalma meydana geldiğini söyledi. Aka, "Bu yıl rekolte ve verimin düşük olduğunu gözlemliyoruz. Bunun sebebi de geçen yıla göre biraz daha az patates ekimi yapılması. Mazot, gübre ve tohum başta olmak üzere girdi maliyetlerinin yüksek olması üreticinin belini büküyor" diye konuştu.

Döviz kurlarından dolayı yükselen fiyatların son dönemde bir miktar indiğini ifade eden Aka, "Şu anki fiyatlar 1.70-1.90 TL arasında. Ancak asıl sökümler 10 gün sonra başlayacak. Üretici ihracatında başlamasıyla fiyatların 1.90'ın üzerine çıkacağını düşünüyor. Bu anlamda fiyatlarda ve piyasada olumlu bir beklenti var. İhracatta artış yaşanırsa patates fiyatlarında olağanüstü yükseliş olabilir" dedi.

SOĞANDA NİSAN’A KADAR FİYAT ARTIŞI SÜRECEK

Soğan fiyatının küf hastalığı nedeniyle bir anda artış gösterdiğini dile getiren Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise, "Ancak fiyatlar şimdi durağan seyrediyor. Şunu ayırt etmek lazım; soğandaki fiyat artışının nedeni stokçuluk değil, piyasaya arz etmek üzere depolarda bekleyen soğanın küf hastalığı nedeniyle zarar görmesi, çürüğe ayrılması.

Bugün halden 3.5 liraya çıkan soğan, üzerine masraflar eklendikten sonra tüketiciye 4-5 liraya ulaşıyor. Ocak-Şubat aylarında fiyatın biraz daha yükseleceği tahmin ediliyor. Nisan ayında ise Adana'da sökümün yapılmasıyla, yani yeni hasatla birlikte soğanın ateşinin söneceğini düşünüyoruz" diye konuştu.