Pasaport ve ehliyette yeni dönem başladı

Pasaport ve ehliyet işlemleri emniyetten değil, artık yeni adresi olan nüfus müdürlüklerinde yapılmaya başlandı.03-04-2018 08:01

Pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin işlemler dünden itibaren emniyette değil nüfus müdürlüklerinde yapılmaya başlandı. İlk gün sistemde yaşanan arıza nedeniyle çok sayıda müdürlükte işlemler aksadı, bazı yerlerde hiç yapılamadı.

İLK GÜNDEN ARIZA

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin hizmetlerin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmesinin ardından ilk iş gününde sistemde arıza yaşandı. Bazı şehirlerde sistem kilitlenince pasaport ve sürücü belgesi işlemleri yapılamadı. İstanbul’daki kimi müdürlüklerde hiç hizmet verilemezken, bazı yerlerde de kısmen işlemler gerçekleştirilebildi. Kuyruklara neden olan sistemdeki arıza, gün boyu sürdü.

Uygulamanın ilk gününde İstanbul Valisi Vasip Şahin de Başakşehir Kaymakamlık binası içinde bulunan Başakşehir Nüfus Müdürlüğü’nde açıklama yaptı. Şahin, “Burada amaç hem emniyetin iş yükünü azaltmak, kendi asli işine döndürmek. Parmak izinden diğer belgelere kadar bütün ortak veriler aynı anda kullanılmış olacak. Geçiş sürecinde emniyetten iki çalışan ilçe nüfus müdürlüklerinde görevlendirildi. Resmi, hizmet pasaportu ve hususi pasaportlar ilden, diğer pasaportlar ilçe müdürlüklerinden temin edilecek” dedi.

YURTTAŞLARDAN YETKİLİLERE TEPKİ

Gaziantep’te ise Suriyelilerin de yoğun olarak kullandığı nüfus müdürlüklerindeki yoğunluğa pasaport, kimlik ve sürücü belgesi işlemleri için gelenler de eklendi. Gaziantep’te işlemler için nüfus müdürlüğüne erken saatlerde giden vatandaşlar, kurum önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Saatlerce sistemin açılarak sıranın kendisine gelmesini isteyen vatandaşlar yetkililere tepki gösterdi.

RANDEVUYLA GİDİLİYOR

Vatandaşlar işlemlerini, ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden veya “randevu.nvi.gov.tr” internet adresinden randevu aldıktan sonra nüfus müdürlüklerine giderek yaptırıyor. Kart ücretleri ile harç ve defter bedellerini banka şubelerine yatıran vatandaşların nüfus müdürlüklerine verdikleri fotoğraf, parmak izi ve imza, bütün işlemler için geçerli kabul ediliyor. Pasaport, ehliyet ve kimliklerin hazırlanmasında tamamen yerli ve milli yazılımlar kullanılıyor. Yapılan yeni düzenlemeyle 503 olan pasaport başvuru noktası 761’e, 596 olan sürücü belgesi başvuru noktası ise 680’e çıkarıldı.