Partisinin açıklamalarını paylaşmakla suçlanıyor... TİP yöneticisi Enes Keskin'in yargılanması başladı

Üyesi olduğu TİP'in açıklamalarını paylaştığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hakkında ‘’halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’’ suçlamasıyla dava açılan Enes Keskin'in ilk duruşması bugün görüldü.17-03-2021 12:24

İzel Sezer - @izelsezer

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Edirne Uzunköprü İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Enes Keskin’e, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek açılan davanın ilk duruşması Antalya 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. ‘’Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’’ suçlamasıyla yargılanan Keskin’in davası, hakimin izinli olması sebebiyle ertelendi.

Enes Keskin, 15 Eylül 2020 tarihinde TİP'in ölüm orucunda hayatını kaybeden Avukat Ebru Timtik’e ilişkin yaptığı açıklamayı kendi sosyal medya hesabından paylaştığı ve Mahir Çayan paylaşımları yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Bir gün gözaltında tutulan Keskin, sevk edildiği adliyeden yurt dışına çıkış yasağı verilerek serbest bırakılmıştı.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında dosyaya sokulan sosyal medya paylaşımları sebebiyle ‘’Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’’ suçlamasıyla Antalya 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlanan Enes Keskin ve müdafi Av. Nusret Gürgöz duruşma salonunda hazır bulundu.

Dosyaya bakan hakimin izinli olması sebebiyle, duruşmaya vekaleten başka bir hakim girdi. Duruşmada ifade veren Keskin, ‘’TİP Uzunköprü İlçe Yönetim Kurulu üyesiyim. Yaptığım paylaşımlar partimin siyasi perspektifi doğrultusunda yaptığım siyasi paylaşımlardır. Paylaşımlarımın suç teşkil edici nitelikte olmadığını düşünüyorum ve üzerime atılan suçu kabul etmiyorum’’ dedi.

Söz alan Av. Nusret Gürgöz ise ‘’Müvekkilimin paylaşımları suç teşkil edici nitelikte olmayan, düşünce özgürlüğü kapsamındadır. Müvekkilim siyasetçidir ve kendi partisinin fikirlerini bu paylaşımlarla ifade etmiştir. Paylaşımlar suç teşkil edici nitelikte değildir ve beraatini talep ediyoruz’’ şeklinde konuştu.

Hakimin izinli olması sebebiyle bir karara varılmayan duruşmada, Keskin ve avukatlarına ayrıntılı savunma yapmak üzere süre verildi. Duruşma 8 Eylül Çarşamba günü saat 09.55’e ertelendi.