'Papa Çocuk İstismarını 2013'ten Beri Biliyordu'

Papa Francis'in ziyaretleri esnasında lanetlediği çocuk istismarından uzun süredir haberdar olduğu iddia edildi.26-08-2018 15:23

Vatikan'ın eski Washington Büyükelçisi Başpiskopos Carlo Maria Vigano, 2013’te  Papa Francis'e Kardinal Theodore McCarrick hakkındaki çocuk istismarı iddialarını ilettiğini söyledi.

Başpiskopos Vigano, geçtiğimiz ay istifa eden Kardinal’le ilgili "Papa Francis en az 23 Haziran 2013'ten beri McCarrick'in seri bir istismarcı olduğunu biliyordu" dedi.

‘GÖREVE GELİR GELMEZ İLETTİM’

Papa Francis'in İrlanda gezisi devam ederken Başpiskopos Carlo Maria Vigano, Amerikalı Ulusal Katolik Kayıdı isimli medya kuruluşuna 11 sayfalık bir mektup gönderdi. Vigano mektubunda Kardinal McCarrick ile ilgili seminer verdiği kişiler ve rütbe olarak altındaki rahiplerden gelen iddialarıPapa Francis göreve gelir gelmez ilettiğini yazdı.

O dönemde Vatikan ABD Büyükelçisi olan Vigano, "Papa Francis, Kardinal McCarrick'in tacizlerini örtbas eden kardinal ve piskoposlara iyi örnek olmak için istifa etmek zorundaki ilk kişidir." dedi. Vigano mektubunda kilise kurumunda eşcinseller arası bir şebekenin var olduğunun da altını çizdi.

Vatikan yetkilileri Başpiskopos Vigano'nun iddialarına hemen yanıt vermeyi reddetti.

NE OLMUŞTU?

Papa Francis 28 Temmuz'da McCarick'in istifasını kabul etti. Eski Washington Başpiskoposu McCarick hakkında kilise tarafından yürütülen araştırmalarda istismar iddialarının asparagas olmadığı belirtilerek soruşturma başlatıldı. McCarick kilise tarihinde Kardinaller Kolejinden istifa eden ilk kişi oldu. McCarick hakkındaki yargılama sonuçlanana kadar rahiplik sıfatını taşıyacak ancak hiçbir kamu görevi üstlenemeyecek.

Papa Francis İrlanda ziyaretinde  kiliselerdeki istismar suçlarını "iğrenç" olarak niteleyip zamanında gereken müdahalelerin yapılmamış olmasının bir "utanç kaynağı" olduğunu söyledi.