Pamukkale Üniversitesi 850 bin liraya simit ve poğaça almış!

Sayıştay raporlarına göre Pamukkale Üniversitesi, 2020 yılında bir firmadan satın aldığı simit, poğaça ve benzeri unlu mamüller için 850 bin lira ödedi.04-10-2021 16:05

Pamukkale Üniversitesi'nin (PAÜ) 2020 yılında bir firmadan satın aldığı simit, poğaça ve benzeri unlu mamüller için 850 bin lira harcadığı ortaya çıktı. 

PAÜ Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi 2020 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu'nda yer alan bilgilere göre, Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi tarafından tek firmadan ihale ve çerçeve anlaşması yapılmadan 850 bin TL değerinde simit, poğaça ve benzeri unlu mamül alındığını tespit edildi. Sayıştay tarafından hazırlanan raporda alımlarda doğrudan temin tercihinde bulunulması vurgulanarak, "Örneğin 2020 yılı içinde tek bir firmadan yaklaşık 850 bin TL civarında simit, poğaça ve benzeri gibi unlu mamul, diğer bir firmadan yaklaşık 370 bin TL dolaylarında et ürünleri ve yine diğer bir firmadan 300 bin TL civarında atıştırmalık gıda ürünü alımı doğrudan satın alınarak temin edilmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Sürekli ihtiyaçların karşılanmasında 'çerçeve anlaşması'nın da bir yöntem olduğunu belirten raporda, çerçeve anlaşma ihalesine konu olabilecek mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinin Çerçeve Anlaşma İhaleleri Uygulama Yönetmeliği ile belirlendiği, yönetmeliğin birinci maddesi ile her türlü gıda alımının çerçeve anlaşma yapılarak temin edilmesine olanak sağlandığı belirtildi.

REKTÖRLÜK AÇIKLAMASI

Konuya ilişkin Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

"2020 yılına dair Sayıştay Raporu ile gündeme gelen bulgulara ilişkin bilgi sahibiyiz. Önceki Üniversite Yönetimi döneminde gerçekleşen ve ilgili Sayıştay Raporunda belirtilen konulara dair iç denetim mekanizmaları çalıştırılarak, soruşturma süreçleri tarafımızca başlatılmış ve halen sürdürülmektedir"