Pakistan'da medreseye bombalı saldırı: 4'ü çocuk 7 ölü

Peşaver'de bir medreseye düzenlenen bombalı saldırıda 4'ü çocuk 7 kişi hayatını kaybederken, 70 kişi de yaralandı.27-10-2020 09:17

Pakistan’ın Peşaver kentinde bulunan bir medresede bugün gerçekleşen patlamada aralarında çocukların da bulunduğu en az 7 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi de yaralandı.

Peşaver şehrinde bulunan Camia Zubeyriyye adlı medresede bugün sabah saatlerinde bombalı saldırı gerçekleştirildi. Polis yetkilileri, kimliği bilinmeyen kişiler tarafından plastik poşet içinde patlayıcıların yerleştirildiğini belirtirken, yaralıların kaldırıldığı hastaneden 7 kişinin öldüğü, yaralı sayısının ise 70 olduğu açıklaması geldi. Hastane müdürü Tarık Burki, ölülerden dördünün çocuk olduğunu kaydetti. 

Saldırının hedefinde, medresenin yöneticilerinden Rahimullah Hakkani'nin bulunduğu, Hakkani'nin saldırıdan yaralı kurtulduğu ifade edildi. Hakkani'nin, IŞİD'e yönelik eleştirileri ile bilindiği aktarıldı.

Peşaver şehrinin başkenti olduğu Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde, başta Taliban olmak üzere İslamcı grupların güvenlik güçlerine yönelik saldırılarında bu yıl içinde artış olduğu kaydediliyor.