Pakistan ve Hindistan'da çığ nedeniyle onlarca kişi hayatını kaybetti

Pakistan’da düşen çığ sonucu en az 57 kişinin, Hindistan’da ise çığ nedeniyle en az 10 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.14-01-2020 13:54

Pakistan’ın Keşmir eyaletinde düşen çığ sonucu en az 57 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de kayıp olduğu belirtilirken, komşu ülke Hindistan’ın Keşmir bölgesinde de çığ nedeniyle en az 10 kişinin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Pakistanlı yetkililer bölgede çok sayıda köyün çığ altında kaldığını ayrıca bölgede etkili olan güçlü yağmurlar nedeniyle toprak kaymalarının da gerçekleştiğini belirtiyorlar. Bölgede kurtarma çalışmaları sürerken çok sayıda kişinin daha hayatını kaybetmiş olmasından endişe ediliyor.

KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Pakistan’ın batısında Belucistan bölgesinde dağlık alanda, yoğun kar yağışı nedeniyle çok sayıda evin zarar gördüğünü ve 17 kişinin öldüğü ifade ediliyor. Yetkililer bölgede acil durum ilan edildiğini duyurdular. Özellikle yeraltı zenginlikleri ve madenleriyle tanınan bölgede de kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtiliyor.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Pakistan-Afganistan arasındaki otoyolunda trafiğe kapandığı haber veriliyor.

AFGANİSTAN'DAKİ AŞIRI SOĞUKLARDA 39 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Afganistan’dan da aşırı soğuklar nedeniyle geride bıraktığımız iki hafta boyunca 39 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

2012 yılında Pakistan’ın Hindistan sınırında askeri birliğin bulunduğu bölgeye düşen çığ nedeniyle en az 124 asker ve 11 sivil hayatını kaybetmişti.