Öztrak: İmamoğlu 19 günlük icraatıyla İstanbullunun parasının İstanbullularda kalacağını göstermiştir

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun iptal ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimine ilişkin açıklamalarda bulundu.10-05-2019 16:05

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) iptal ettiği ve yenileme kararı aldığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Öztrak'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Bu iptal gerekçelerini yazanlar YSK'yı, YSK'dakileri bu darbeye azmettirenlerdir. Seçimin iptali için gerekçe gösterilen sandık kurulu başkanının yasal olmadığı söylenen sandıkların hepsinde Binali Yıldırım'ın oyu Ekrem İmamoğlu'ndan fazla çıkmıştır. Bunların yapıldığını iddia eden iddia sahibinin oyu o iddialara konu olan sandıklarda daha yüksek çıkmıştır. Sandığın da hukukun da tabutuna çivi çakılmıştır. Şimdi bu çiviyi çakanlar çıkmışlar mağdur rolü oynamışlardır.

AKP Genel Başkanı bugün katıldığı iftar yemeğinde milli iradeye saygının seçim sonuçlarını kabul etmek olduğunu söylemiştir. Bunu ondan duymak trajikomiktir. Alanen çalınan oylardan bahsetmektedir ama YSK kararında bununla ilgili hiçbir husus bulunmamaktadır. Rusya'ya gitmeden önce kameraların tespit ettiği usulsüzlükler olduğunu söylemişti. Aynı Kabataş'ta üstü çıplak adamların bir kadına saldırdığı iddiası gibi bu görüntüleri de hâlâ bekliyoruz.

İstanbul seçimleri misket oynamaya benzemez. 

Son olarak iftar sofrasında Sayın Genel Başkanı bizim genel başkanımıza demediğini bırakmamıştır. Ben şunu söyleyeyim bizim genel başkanımız iftar sofrasında siyaset yapmaz. YSK'yı sandık darbesine azmettirmez, milletin gözü önünde milli iradeye kumpas kurmaz. Faşizm faşizm demişler, faşizm bunları yapanların adreslerinde aranmalıdır. CHP demokrasiden ve sandıktan olan tavrını size muhtar bile seçilemez denilirken millet öyle istiyor deyip başbakanlık yolunu açtığında göstermiştir. Türkiye 1946'nın da gerisine düşürülmüştür. Millet iradesini yok sayanları, millete verdiği sözleri unutanları çıkıp da bize hakaretler yaptırması insafla bağdaşmaz. Ne bizlerin ne genel başkanımızın yalan, iftira siyaset malzemesi olmamıştır. Biz sarayın bu telaşının sebebi çok iyi biliyoruz.

İmamoğlu 19 günlük icraatıyla istanbullunun parasının İstanbullularda kalacağını göstermiştir. Suda yapılan indirimleri, öğrencilerin, yeni doğum yapan annelerin ulaşımdaki indirimleri, İstanbul'daki uygulayacağı politikaların açıkça ortaya koymaktadır. 

Saray'ın kibirli kişisi İBB'deki verilerin belediye başkanı tarafından yönetilmesinden bu kadar rahatsız olmuştur. Bu verilerde ne var? 

İmamoğlu, 31 Mart akşamı İBB’yi kazandığının belli olmasından itibaren uygulamaya dört başı mağrur bir kumpas ortaya konmuştur. Öyle ki YSK’nın iptal gerekçeleri bile yazılmıştır.

Aynı sandıkta tek bir zarfın içine dört tane pusula atıyorsunuz. Gerekçeniz sandık kurullarının yasada tarif edilen şekilde kurulmadığı, aynı sandık kurullarının ilçe belediyeleri, ilçe belediye meclisi ve muhtarlıklar için yaptığı uygulamaları doğru kabul ediyor, İBB için yapılan kararları seçim sonuçlarını etkiler diyerek iptal ediyorsunuz.

AKP, YSK'nın iptal gerekçelerini daha yargıçlar yazmadan sıralayıp duruyor. Bu, ayrıntılı iptal gerekçelerinin hangi adreslerde kaleme alındığını ortaya koyuyor.