Öztrak: Bu nasıl adaletli bir seçim anlamak mümkün değil

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Büyükçekmece'de yaşananlarla ilgili bir açıklama yaptı.11-04-2019 14:19

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Büyükçekmece'de yaşananlarla ilgili bir açıklama yaptı.

Öztrak “AKP’nin YSK temsilcisi, bu dönemde sık sık İçişleri Bakanı ile görüştü. Bu neyin nesi. Bu şunu gösteriyor. İktidar partisi bir itiraz dosyası hazırlarken devletin polisi, devletin Adalet Bakanı yani herkes yadımcısı oluyor. Bunları dellindirmek için. Yani bu ne biçim bir adaletli seçim anlamak mümkün değil. Listeler üzerinden itiraz çıkarmak mümkün değlidir” diye konuştu.

İşte Öztrak'ın konuşmasından satır başları:

-Önce AKP'nin İstanbul il başkanlığında Binali Yıldırım, bakanlarla toplantı yaptı. Normalde kendisi İBB başkan adayı. Tarafsız olması gereken aday, AKP İl Binası'nda ne toplantısı yapıyor?

-Yüzde 49 oy, İBB tarihinde rekor. Bundan daha yüksek oy alan yok. AA'nın ağır manipülasyon yaptığı ilk 5 saatin dışında İmamoğlu bu yarışı hep önde götürdü.

-Aslında Erdoğan kaybettiklerini kabul etmişti ancak Dolmabahçe'de yapılan toplantısı sonrası bir planın düğmesine basıldı. Mülkiye müfettişleri kesinleşmiş seçmen listelerini istedi. İktidar, seçimi çalmak için düğmeye bastı. 

-9 Nisan'da Büyükçekmece'yi polis bastı. Ev ev dolaşıp taşıma seçmen aradılar. Bu hukuksuzluğun daniskasıdır.  Millet yaşlı ana-babasını yanına almış. Polis defalarca gelip eve sormuş. Bir şey imzalıyorlar. Sonra vatandaş bakmak istiyor. Neye imza atıldığı bilinmiyor. Hatta polisler, polisleri şikayet ediyor. Bizim eve de 'bizim arkadaşlar geldi 3-4 kere' diyorlar. Bunu yapan polisler hiç memnun değil.

-Seçimde kaybettikleri İstanbul'u 'FETÖ' tarzı kumpasla almaya çalışıyorlar. 

-YSK'nın alacağı karar tarihidir. YSK'nın bundan önce almış olduğu kararlar var. Ben bu defa hataya düşmemelerini bekliyorum.

-Milletvekilleriyle belediye başkanları aynı kısıtlamalara tabiiler. Seçilmesine, aday olmasına, bu görevi yapmasına yasal hiçbir sakınca görmeyip, seçildikten sonra mazbatayı vermemek milli iradeyi ciddi şekilde sakatlamaktır.