CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e TBMM'de yumruklu saldırı!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in TBMM'de MHP'li vekillerin yumruklu saldırısına uğradığı bildirildi.09-06-2020 23:19

İleri Haber

TBMM 'de AKP ve MHP'nin, muhalefete karşı tavırları fiziki saldırı boyutuna ulaştı. İktidar blokunun hedefindeki son isim CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel oldu. TBMM TV'deki yayından takip edildiği kadarıyla, mecliste mahalle bekçileri kanunu görüşülürken, CHP'li vekiller Enis Berberoğlu'nun vekilliğinin düşürülmesini protesto amacıyla yavaş oy kullanma eylemi yaptılar. MHP'lilerin Devlet Bahçeli'nin "uzun süre bekletildiği" gerekçesiyle CHP'ye karşı yoğun tepki gösterdiği görüldü. Daha sonra AKP'den muhalefetin söz hakkını engelleyen bir girişim geldi. AKP'nin bu tavrını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in konuşması ise MHP'liler tarafından engellenmeye çalışıldı. Özel'e MHP'li bir vekil tarafından yumruklu saldırı düzenlendiği bildirildi.

Mecliste tansiyonun yükselmesi ve saldırı görüntüleri üzerine oturuma ara verildi. 

ÖZEL: SALDIRI PÜSKÜRTÜLDÜ

Özel, Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programında uğradığı yumruklu saldırı anını şöyle anlattı:

"Önergelerdeki konuşma hakkımızı elimizden almaya çalıştılar. İçeriye doğru giderken MHP'li Olcay Kılavuz bana yumruk atamaya çalıştı. Hafif bir darbe aldım. Olcay Bey'in ciddi bir yaralanması var. Arkadaşlarımızın müdahalesiyle, alçakca yapılan saldırı püskürtüldü."

Twitter'da da Aktroller Özgür Özel hakkında aynı ifadelerin olduğu bir linç kampanyası başlattı.

ERKAN BAŞ: AYAK OYUNLARI NE KADAR GÜÇSÜZ OLDUKLARINI GÖSTERİYOR

Özgür Özel'e dönük saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ise şunları söyledi:

''Özgür Özel'e dönük saldırıya kadar varan AKP'nin muhalefeti tümüyle susturma planını özetle ve anlaşılabilir anlatmaya çalışacağım. Bilinsin... Bir kanun teklifi genel kurula gelince önce tümü görüşülüp maddelerin görüşülmesine geçilmesi oylanır ve kabul edilirse, tek tek maddeler görüşülüp oylanır. Bu aşamada milletvekilleri görüşlerini söyler. Bu aşamada her madde üzerine kürsüden görüşler dile getirilebildiği için bunu engellemek isteyen iktidar, bir istisna olan iç tüzük 91. maddeye göre temel kanun olarak görüşülmesini yine çoğunluk oyuyla kararlaştırıyor.

Temel Kanun olarak görüşülmesi, ASLINDA bir hukuk disiplininin tamamını ilgilendiren birbirine benzeyen kanun maddelerin en fazla otuzar maddelik bölümler olarak görüşülmesini sağlayan istisnai bir durumdur. AKP bu istisnayı genel yol olarak kullanıyor ve neredeyse her kanun teklifini çoğunluğunu kullanarak bir dayatmayla temel kanun olarak görüştürüp, maddeler üzerine konuşmayı engelliyordu.

Temel Kanun kararı çıktıktan sonra -maddeler tek tek görüşülmediği için- muhalefet için söz kullanmanın tek yolu değişiklik önergesi vermek. Önerge verildiğinde komisyon önergeye KATILMAZSA önerge sahibi 5 dakikalık konuşma hakkı kazanıyor ve kürsü konuşmaları böyle yapılıyor. Bu akşam AKP yönetimi, komisyon çoğunluğunu kullanarak, komisyonun aslında katılmadığı önergeye 'katılıyoruz' demesini emretti. Bu durumda önerge üzerine konuşma olmadan doğrudan oylamaya geçiliyor. Özetle önerge sahibinin söz hakkı gasp ediliyor.

'KOMİSYON ÇOĞUNLUĞU YALAN SÖYLEYEREK MUHALİFLERİN KONUŞMASINI ENGELLİYOR'

Önerge okunduktan sonra AKP-MHP çoğunluğundan oluşan komisyon yalandan 'katılıyoruz' diyor, konuşma engellenip oylamaya geçilince (10 sn. sonra) bu sefer TBMM'deki AKP-MHP çoğunluk ise el kaldırıp katılmıyor! Böylece madde üzerine AKP ve MHP'lilerin önce sözde katıldığı önerge, yine AKP-MHP oylarıyla reddedilip, madde yine kendilerinin ilk önerdiği haliyle geçiyor! Özetle: Komisyon çoğunluğu açıkça yalan söyleyerek muhalif vekillerin konuşmasını engelliyor.

Özgür Özel bu planı deşifre edip, bunu protesto eden bir konuşma yaptıktan sonra Meclis Başkanvekili konuyu müzakere etmek için ara verdi. Özgür Özel görüşmeye giderken arkadan bir saldırıya uğradı. Durum özetle budur. İktidarın bu acziyetini tüm halkımızın bilmesini isterim. Saldırganlıkları, bu düzeye düşen ayak oyunları aslında ne kadar güçsüz olduklarını gösteriyor. Yeter ki dik duralım ve birbirimizi yalnız bırakmayalım. Buradayız, bir aradayız, mutlaka yıkacağız!''