Özgür Gündem ana davasında gazetecilere 6 yıl hapis cezası!

KHK ile kapatılan Özgür Gündem davasında karar çıktı. Eren Keskin, İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı'ya 6 yıl 3 ay, Zana Bilir Kaya'ya 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi.15-02-2021 11:55

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar ve yöneticilerinin yargılandığı “Özgür Gündem Ana Davası”da karar açıklandı. Özgür Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ve Eren Keskin ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’ya “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis, Eş Genel Yayın Yönetmeni Bilir (Zana) Kaya’ya ise “örgüt propagandası” suçlamasıyla 1 yıl 13 ay hapis cezası verildi.

29 Ekim 2016 tarihinde kapatılan Özgür Gündem gazetesinin İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı, Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Bilir (Zana) Kaya ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın yargılandığı “Özgür Gündem Ana Davası”nın 4. Duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Eren Keskin ve İnan Kızılkaya ile avukatların hazır bulunduğu duruşmada mahkeme heyeti son sözlerin ardından kararını açıkladı.

'30 YILDIR İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUM, BURADAYIM'

Mahkeme heyeti Özgür Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı, Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’ya “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine karar verdi. Eş Genel Yayın Yönetmeni Bilir (Zana) Kaya’ya ise “örgüt propagandası” suçlamasıyla 1 yıl 13 ay hapis cezası verildi.

Karar sonrası sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Eren Keskin, “30 yıldır, İnsan Hakları hareketi içindeyim. Çok yargılandım, düşüncelerim nedeniyle cezaevinde kaldım. Ancak ilk kez, ‘silahlı örgüt üyesi’ sayılarak, ceza aldım. 6 yıl 3 ay. Hiçbir yere gitmeyeceğim. Buradayım” diye yazdı.