Özgecan Aslan katledilişinin 3'üncü yılında anıldı

Mersin'in Tarsus ilçesinde, 11 Şubat 2015 tarihinde bindiği minibüsün sürücüsü tarafından vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, ölümünün 3. yılında mezarı başında anıldı.11-02-2018 20:00

Şehir Mezarlığı’ndaki anmaya baba Mehmet Aslan, anne Songül Aslan ve abla Beste Aslan ile yakınları katıldı. Baba Mehmet Aslan, "Kadına şiddetle ilgili çok ağır bir yasanın gelmesi gerekiyor. Fakat benim bildiğim kadarı ile var olan yasaların ağırlığını, cahil insanlar bilmiyor. Bu yasaların olduğunu, bir kadına, bir kıza, bir çocuğa en küçük dokunulduğu zaman nelerin başlarına geleceğini bilmiyorlar, bunun anlatılması lazım" dedi.

'CAHİL İNSANLAR BİLMİYOR'

Kızının öldürülmesinden sonra da kadın cinayetlerin durmaksızın devam ettiğini hatırlatan Mehmet Aslan, "İşte bu eğitimsizlikten ya da insanların bir anlık o öfkelerini kontrol edememelerinden kaynaklanıyor. İkinci adımda ne olacağını düşünmüyorlar. Bir anlık gaflet, bir anlık öfkenin, bir anlık o kendini kontrol edememelerinin bedelini, maalesef masum kadınlar, masum çocuklar ödüyor. Tabi bunun bedelini o cezasını çekerek ya da linç edilerek ödüyor ama bunun olmaması için eğitim diyorum. Bununla ilgili ağır yasalar var ben biliyorum. Saçının teline dokunduğun zaman 10 yıl içeride yatıyorsun. Ama cahil adamlar bunu bilmiyor. Bunu anlatmak lazım. Bu şiddetin karşısında nasıl bir ceza alacağını insanların bilmesi lazım. Bunun duyurulması lazım. Bu konu önemli bir eksik bence" şeklinde konuştu.

'BÜTÜN İNSANLARI İYİLEŞTİRECEĞİM DİYORDU'

Anne Songül Aslan ise kızının bunu hak etmediğini dile getirerek, "Özgem gibi birçok kız, birçok kadın, birçok çocuk böyle şiddete uğruyor. Maalesef bunların sonu da gelmiyor. Çok güzel bir yasa çıksın ki, başka kimsenin canı yanmasın. Devlet büyüklerinin bunun üzerinde durmasını istiyorum. Lütfen hiçbir annenin gözü yaşlı olmasın, Özgemin çok güzel hayalleri vardı ama maalesef bunların hiçbirini gerçekleştiremedi. Dünyanın en iyi psikologu olmak istiyordu, 'bütün insanları iyileştireceğim' diyordu. Ama bunlar olmadı" ifadelerini kullandı.