Özel koruma alanı içindeki Eğirdir Gölü plajına otel inşaatı!

Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü olan ve özel koruma alanı içindeki Eğirdir Gölü'nün özel koruma alanındaki plajında otel inşaatı başladı.20-02-2019 09:01

Isparta’da bulunan ve Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü'nin plajında yapımına başlanan otel inşaatı ile göl, son günlerde büyük bir tehdit altında. Gölün ve kıyısının özel hükümlerle korunduğuna vurgu yapan akademisyen Erol Kesici “Kapadokya’daki otel inşaatı nasıl durdurulduysa, bu inşaata da acilen el atılmalı ve durdurulmalı” diye konuştu.

Tehdit altındaki Eğirdir Gölü, doğal içme suyu havzası olmasının yanı sıra biyolojik çeşitlilik değerleri bakımından uluslararası öneme sahip bir sulak alanken; gölün hemen kıyısında otel inşasına başlandı. Üstelik söz konusu alan, özel koruma alanı içerisinde kalıyor.

Halkın daha geçen yaza kadar plaj olarak kullandığı, koruma hükümlerine göre de sadece “günübirlik sosyal faaliyetlerin” yapılmasına izin verilen, zemini tamamen kum olan yerde yapılan inşaata hem bölge halkı hem de yaşam savunucuları tepki gösteriyor.

'İNŞAATIN ACİLEN DURDURULMASI GEREK'

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Isparta-Eğirdir Temsilcisi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, bu inşaatın acilen durdurulması gerektiği çağrısını yaptı. İnşaatın, 5 katlı apart oteller için yapıldığını kaydeden Kesici, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada gündeme gelen ve tepkiler sonucu bakanlık tarafından durdurulan peri bacalarının yanındaki otel inşaatına değindi.

'İNŞAATIN YÜZEYİNDE TOPRAK VAR GİBİ GÖRÜNÜYOR AMA TAMAMEN KUM'

Birgün'den Demet Sargın'ın haberine göre, Kesici sözlerini şöyle sürdürdü, “Göreme’deki inşaat nasıl durdurulduysa buradaki de aynı özenle durdurulmalıdır. Kıyı kanununa da özel koruma hükümlerine de ters olan bu inşaat için izinlerin olduğu söyleniyor. Bu izinler kanunlara rağmen nasıl çıkarılmıştır, bunun cevabını büyük bir açıklıkla almalıyız. Zemini daha önceden farklı topraklarla doldurdular. İnşaatın yüzeyinde toprak var gibi görünüyor ama orası tamamen kum. Biz burada 30 yıl geçirdik.”

'OTELİN KANALİZASYON SİSTEMİNİ KALDIRACAK BİR ALTYAPI YOK'

Kıyıların halkın kullanımına açık olması gerektiğini söyleyen Kesici, otel sebebiyle bu hakkın da gasp edileceğini ifade etti. Koruma alanı içerisinde arsası bulunan yurttaşların, inşaat yapmalarına izin verilmediğini ve o parsellerin devlet tarafından satın alındığını kaydeden Kesici, “Bu göl uluslararası öneme sahip. Tatlı su gölü. Küresel ısınma diyoruz, kuraklık kapıda… Bu kaynakların korunması lazım. O otelin kanalizasyon sistemini kaldıracak bir altyapı yok orada” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.