ÖZEL | Kamudaki avukatlara 'paralel baro' dayatması!

Başarısız girişimlerin ardından Ankara’da yeni baro kuruluşu için kamu avukatlarına müracaat formu imzalatılmaya çalışıldığı ortaya çıktı. Formun, Kurucular Kurulu’nda yer alan avukatlar tarafından değil TCDD ve Sağlık Bakanlığı gibi birçok kurum tarafından dağıtıldığı öğrenildi.07-10-2020 00:29

İleri Haber

İktidarın ‘paralel baro’ düzenlemesi, yeni barolar için yeterli imza toplanamaması nedeniyle bir örnek hariç hayata geçirilemezken, Ankara’da yeni baro kuruluşu için kamu avukatlarına müracaat formu dayatması yapıldığı ortaya çıktı.

AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından tüm tepkilere rağmen Meclis’ten geçirilen ‘paralel baro’ düzenlemesinin ardından sadece İstanbul’da yeni bir baro girişimine yetki belgesi verilirken, diğer girişimler 2 bin olan yeterli imza sayısına ulaşamadı.

ANKARA'DA KAMU AVUKATLARINA DAYATMA

Bu başarısız girişimlerin ardından Ankara’da yeni baro kuruluşu için kamu avukatlarına müracaat formu imzalatılmaya çalışıldığı ortaya çıktı. Ayrıca formun, Kurucular Kurulu’nda yer alan avukatlar tarafından değil, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Sağlık Bakanlığı gibi birçok kurum tarafından dağıtıldığı öğrenildi. Bu girişimin, kamu avukatları arasında ‘fişlenme’ endişesine yol açtığı da iletildi.