Özel hastane, ölen yakınının sağlık masrafını karşılayamayan aileden naaşın organlarını istedi

Fas'taki özel bir hastane, ölen yakınının sağlık masrafını karşılayamayan aileye naaşı ölen kişinin organları karşılığında verebileceğini söyledi.25-05-2019 08:58

Fas'ın Kazablanka şehrindeki özel bir hastane, ölen yakınının sağlık masrafını karşılayamayan aileden naaşın organlarını istedi.

Kazablanka yakınlarındaki bir otoyolda kaza geçiren bir kişi önce devlet hastanesine kaldırıldı. Fakat burada ameliyat için gerekli ekipman olmamasından dolayı özel hastaneye sevk edildi. Faslı hasta özel hastane yolundayken ise ambulanstakilerin önerisiyle özel bir kliniğe götürüldü.

Klinikte yoğun bakıma alınan kişinin ertesi sabah ameliyat edileceği yakınlarına bildirildi. Fakat daha sonra doktorlar hastanın yaşamla ölüm arasında gidip geldiği ve kurtulma şansının çok az olduğunu aileye bildirdi. Kliniğe kaldırılmasından 36 saat sonra ise kişi hayatını kaybetti.

'ÖLEN KİŞİNİN KALP GİBİ ORGANLARINI HASTANEYE VERİRSENİZ NAAŞI ALABİLİRSİNİZ'

Euronews'tan Gizem Sade'nin haberine göre, acılı aile ölen kişinin naaşını almak isteyince ise bütçelerini aşan bir fatura ile karşılaştı. Bu miktarı karşılayamayacaklarını yönetime iletince de hastane naaşın verilmesini reddetti. Ardından ise çözüm olarak aileye 230 bin dinarlık (144 bin TL) hastane masrafından muaf tutulmaları için ölen kişinin organlarını alabileceklerini belirtti. Merhum yakınları, bir anestezi doktorunun kendilerini görmeye geldiğini ve ölen kişinin kalp gibi organlarını hastaneye verdikleri takdirde naaşı alabilecekleri teklifinde bulunduğunu söyledi.

Teklifi kabul etmeyen aile naaşı henüz alamadı. Hastane yönetimi ise gazetecilerin konu ile ilgili sorularını yanıtsız bıraktı.