ÖZEL | Ensar Vakfı İstanbul'da baktığımız her panodan para kazanacak

İstanbul'un ana arterlerinde bulunan açıkhava reklam alanları Ensar Vakfı yöneticisine, üstelik ihalesiz ve usülsüz olarak peşkeş çekildi. Yıllık geliri 60 milyon lira olan reklam panolarının satış ve pazarlama hakkını alan şirketin sahibi daha önce Turkcell'in reklam işlerini almakla gündeme gelmiş ve Ensarcı kimliği tartışma yaratmıştı. 02-10-2017 08:35
İleri Haber

İstanbul'da 1995 yılından bu yana Alman Wall firması tarafından işletilen ve ana arterlerde bulunan otobüs durakları ile diğer açıkhava reklam alanlarını kiralama hakkı, PanOut isimli daha önce sektörde hiç duyulmamış bir şirkete verildi. PanOut'un, Out Medya isimli bir diğer reklam şirketinin de sahibi olan Ensar Vakfı Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Bacacı'ya ait olduğu belirtiliyor.

YILLIK GELİRİ 60 MİLYON LİRA

İleri'ye konuşan ve reklam sektöründe çalışan bir uzman, peşkeş süreci ile ilgili şunları söyledi: “Alman Wall'ın satış ve pazarlama hakkı Kadir Topbaş'ın istifasının ardından Encümen kararıyla iptal edildi ve yeni bir ihale yapılacağı söylendi. Ancak beklenen ihale birkaç kez ertelendi ve yapılmadı. Sonunda reklam alanlarının ihale yapılmadan PanOut isimli firmaya verildiği ve PanOut'un 3 Ekim tarihi itibariyle satış ve pazarlamaya başlayacağını öğrendik.” 

Reklam alanlarının PanOut isimli ve sektörde tanınmayan bir firmaya verilmesi, AKP ve bu firma arasında çıkar ilişkisinin bulunduğu yorumlarına da neden oldu.

İstanbul trafiğinin en yoğun noktalarında bulunan söz konusu reklam alanları çok fazla tercih edilen yerler olduğu için büyük bir gelir sağlıyor. PanOut'a peşkeş çekilen reklam alanlarının sağladığı yıllık ortalama gelirin 60 milyon Türk Lirası olduğu belirtiliyor. Bu da ciddi bir çıkar ilişkisinin söz konusu olduğunu gösteriyor.

BİLİNMEYEN FİRMA PANOUT

Reklam alanlarının peşkeş çekilmesi PanOut isimli şirketin reklam sektöründe bulunan diğer firma ve ajanslara mail yollamasıyla ortaya çıktı. PanOut 29 Eylül tarihinde gönderdiği mailde, satış ve pazarlama haklarını aldıklarını söyleyerek şunları yazdı; “İstanbul'da, 1995 yılından günümüze Wall firmasının reklam, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüttüğü ana arterde bulunan otobüs durakları, raket, silindir, ve megalightlardan oluşan şehir mobilyalarının reklam satış ve pazarlama faaliyetlerini 3 Ekim 2017 tarihinden itibaren PanOut firması yürütecektir.

Açıkhava pazarındaki geçmişten gelen deneyim ile kurulan PanOut, bünyesine kattığı envanter ile siz değerli marka ve ajanslarımıza hizmet vermeyi sürdürecek.

Bu geçiş süreci ve sonrasında iş ortaklarımız ve ekibimizle başarılı kampanyalar yürütecek, şehir mobilyaları ve dijital açıkhava reklamcılığının gelişmesinde öncü bir firma olacağız.”

İstanbul'un ana arterlerinde bulunan açıkhava reklam alanlarının satış ve pazarlama hakkını alan PanOut isimli şirket hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor. İnternet sitesi dahi olmayan ve herhangi bir ticari tecrübe belirtmeyen şirketin İstanbul'un en önemli reklam kaynağını işletme hakkı alması ortada ciddi bir peşkeş çekme olduğunu gösteriyor. PanOut'la ilgili ulaşılabilen tek bilgi kendileri tarafından diğer reklam şirketleri ve ajanslara gönderilen mailde belirttikleri telefon numarası.

TOPBAŞ'IN ORTAĞI ENSAR YÖNETİCİSİ

PanOut isimli firmanın sahibi olduğu iddia edilen Halil İbrahim Bacacı'nın ismi daha önce Ensar tartışmalarıyla gündeme gelmişti. Bacacı'ya ait Out Medya isimli şirket Turkcell'in tüm açıkhava reklam işlerini almış ve Turkcell çocuk istismarcısı Ensar'a destek olduğu için eleştirilmişti.

45 çocuğa cinsel istismarla anılan Ensar Vakfı'nın Mütevelli Heyetinde bulunan ve Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Halil İbrahim Bacacı, Kadir Topbaş'ın büyük oğlu Hüseyin Ersan Topbaş'la da ortaklık yapmıştı.

Bacacı ve Topbaş 2004 yılında kurulan KBT Dış Ticaret isimli şirkette ortaklık yapmıştı.