Oyun parkı ve ticari otomatlar derken, şimdi de Anıtkabir’in kafeteryaları bir kez daha özelleştiriliyor!

Hakverdi, yakın süreçte tüm itirazlara rağmen anıt mezarın mimarisine ve ruhuna aykırı olarak gelişigüzel ticari otomatlar yerleştirilmesi yetmezmiş gibi şimdi de kampüsün içerisindeki kafeteryaların özelleştirildiğini ifade etti.21-06-2021 14:31

İleri Haber

Anıtkabir’de bulunan iki kafeteryaların işletmesi bir kez daha şahıslara verildi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP’li Ali Haydar Hakverdi, "Ülkemiz için büyük bir öneme sahip olan bu anıt ve saygı mekânı, bugün geldiğimiz süreçte ne yazık ki Anıtkabir'in ruhuna aykırı bir şekilde ticarethaneye dönüştürülmek isteniyor” dedi.

Anıtkabir’de bulunan ve işletmesi Anıtkabir Komutanlığı'ndaki iki kafe 2016 yılında tüm tepkilere rağmen 3 yıl süreyle Özsüt’e kiralanmıştı. O süreçte kafelerde fiyatların arttığı görülmüştü.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Oğuzlar ve Bayrak bölgesinde bulunan iki kafeteryadan Oğuzlar Bölgesi’ndekinin şu an kapalı olduğunu belirtti. “Daha önce bu kafeteryaların işletmelerinin Anıtkabir Komutanlığı'na bağlı iken, daha sonra işletme özelleştirilip, şahıs ya da firmalara belirli bir süreliğine kiralanmış, böylelikle işin içine ticari kar girmiş ve fiyatlarda aşırı bir artış gözlenmiştir. Kafeteryaların özelleştirilmesine sivil toplum kuruluşları gibi vatandaşlarımız da itiraz etmiş ve sosyal medya üzerinden imza kampanyaları başlatmış ancak bu duruma mâni olunamamıştır” diyen Hakverdi, geçen dönemlerde Anıtkabir'e oyun parkı yapıldığını ve tepkiler sonucu bu parkın kaldırıldığını hatırlattı.

‘OTOMAT YETMEZMİŞ GİBİ ŞİMDİ DE ÖZELLEŞTİRME’

Yakın süreçte tüm itirazlara rağmen anıt mezarın mimarisine ve ruhuna aykırı olarak gelişigüzel ticari otomatlar yerleştirilmesi yetmezmiş gibi şimdi de kampüsün içerisindeki kafeteryaların özelleştirildiğini ifade eden Hakverdi, “Ülkemiz için büyük bir öneme sahip olan bu anıt ve saygı mekânı, bugün geldiğimiz süreçte ne yazık ki Anıtkabir'in ruhuna aykırı bir şekilde ticarethaneye dönüştürülmek isteniyor” dedi.

BAKAN AKAR’A 4 SORU

Hakverdi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: 

1- Kampüs içerisindeki bu iki kafeteryanın işletmesinin Anıtkabir Komutanlığı'ndan alınıp, özelleştirilerek şahıslara kiralanmasındaki amaç nedir?

2- Özelleştirilen bu kafeteryaların ihale usulü nasıl olmuştur? Hangi firmalar bu ihaleye başvuruda bulunmuştur?

3- Şahıslara kiralanan kafeteryalar için imzalanan sözleşmenin şartları nelerdir, ihaleyi hangi şahıs ya da firma kazanmıştır ve kafeteryalar kaç yıllığına kiralanmıştır?

4- Anıtkabir'in mimarisine, ruhuna ve toplumun hassasiyetlerine aykırı olan bu ihale ve sözleşmeyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?