Öykü Arin'e babasından yarı uyumlu ilik nakli süreci başladı

Öykü Arin'e annesinden nakledilen yarı uyumlu ilik tutmamıştı. Bu kez babasından yarı uyumlu ilik nakli süreci başladı.02-06-2019 12:04

Lösemi hastası olan ve uzun süredir ilik aranan 4 yaşındaki Öykü Arin için bu kez babası Çağdaş Yazıcı’dan yarı uyumlu ilik nakli süreci başladı. Yaklaşık 1 ay önce annesinden gerçekleştirilen yarı uyumlu ilik nakli tutmaması nedeniyle Öykü Arin’e bugün babasından kök hücre nakli başladı.

Geçen yıl İzmir'de lösemi teşhisi koyulan Öykü Arin'in tedavisi sürdürülüyor. Eylem Şen ve Çağdaş Yazıcı çifti, kızlarının sağlığına kavuşması için 'Öykü Arin'e Umut Ol, Donör Ol' kampanyası başlatıldı. Binlerce kişi, minik Öykü Arin için bağışta bulundu ancak yüzde 100 uyumlu donör bulunamadı. Bu zorlu süreçte doktorlar, Öykü Arin'in organlarının zarar görmemesi için anne Eylem Şen Yazıcı'dan yarı uyumlu nakil kararı aldı. Bunun üzerine 11 Nisan'da nakil süreci başlatılırken, 18 Nisan'da ise Eylem Şen Yazıcı'dan 2 saat süren işlemle kök hücre alındı ve Öykü Arin için uygun hale getirilip nakledildi. 

BUGÜN BAŞLADI

Dün Öykü Arin'in nakil süreci hakkında bilgi veren baba Çağdaş Yazıcı, "Bugün genel anesteziyle benden hücre toplayacaklar. Yarın da periferik yöntemle alacaklar. Aslında iki gün boyunca iki farklı yöntemle kök hücre toplayıp 2 Haziran Pazar günü Öykü'ye nakil yapılacak. Tekrar 10 gün boyunca nakil sürecinin sonuçlarını gözlemleyecekler" demişti.