Oxford koronavirüs aşısının klinik denemelerine yeniden başlıyor

Oxford Üniversitesi bir gönüllüdeki olumsuz reaksiyon nedeniyle askıya alınan koronavirüs aşısının klinik denemelerine yeniden başlıyor.12-09-2020 22:07

Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca'nın birlikte üzerinde çalıştığı koronavirus (Covid-19) aşısının klinik denemelerinin, verilen kısa aranın ardından yeniden devam etmesi kararlaştırıldı.

Sputnik'in Oxford Üniversitesi'nden yapılan açıklamadan aktardığına göre, bir gönüllüde ortaya çıkan hastalık nedeniyle çalışmaların durdurulduğu hatırlatıldı.

Araştırmaların tamamladığı kaydedilen açıklamada, "Hem bağımsız güvenlik inceleme komitesi hem de İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Ajansının tavsiyelerinin ardından denemeler, Birleşik Krallık'ta yeniden başlayacak" denildi.

NE OLMUŞTU?

Oxford Üniversitesi'nin Covid-19 aşısı denemeleri, bir gönüllüdeki olumsuz reaksiyon nedeniyle pazar günü askıya alınmıştı. New York Times gazetesi, İngiltere'deki denemelerde bir katılımcıda, transvers miyelit (omurilikte iltihap) geliştirdiğini iddia etmişti.

AstraZeneca, prosedürler gereği bağımsız bir komitenin durumu incelemesi için çalışmaların durdurulduğunu ve bunun aşı çalışmalarında olağan bir durum olduğunu bildirmişti.

Birkaç dozda uygulanacak olan aşı adayının, İngiltere, ABD, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan'da üçüncü aşama denemeleri yapılıyor. Üçüncü aşama, onay öncesi son aşama olarak görülürken, bugüne kadar İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika'da onbinlerce kişide aşı adayı denenmişti.